Qualcomm představil levný mobilní 64bitový čip

Levný 64bitový procesor je určen pro levnější smartphony, kterým nabídne adresaci většího objemu paměti a nižší spotřebu energie.

Qualcomm představil levný mobilní 64bitový čip


Výrobce mobilních procesorů Qualcomm pokračuje v rozvážném rozšiřování své produktové řady pro příští rok. Nedávno společnost představila svůj nejvýkonnější mobilní procesor Snapdragon 805 s lepší grafikou a propustností paměti, zatímco nyní oznámila procesor Snapdragon 410 vhodný pro smartphony v cenové kategorii 150 dolarů. Podle společnosti bude Snapdragon 410 levným procesorem pro chytré telefony s 64bitovou architekturou, vyšším výkonem, modernizovaným grafickým enginem a integrovanou podporou nových mobilních technologií.

Zatímco nejvýkonnější čip 805 je založen na vlastní architektuře Qualcomm vycházející z ARM, Snapdragon 410 obsahuje standardizované jádro ARM Cortex-A53. Tato architektura podporuje stejné funkce jako pokročilejší jádra Cortex-A9, ale je menší, pomalejší a energeticky úspornější. Rozdíl mezi architekturou Cortex A53 a A57 zhruba odpovídá dřívějšímu rozdílu mezi architekturami Cortex A7 a A15. Architektura A53 je rychlejší než A7, podporuje ovšem 64bitovou sadu instrukcí ARMv8.

Snapdragon 410 bude zahrnovat také další vylepšení oproti verzi 400, například nové grafické jádro Adreno 306 a celý procesor typu SoC bude podporovat fotoaparáty s rozlišením do 13 megapixelů a přehrávání videa v kvalitě Full HD. Nepodporuje ovšem video 4k, protože to je zahrnuto jen v dražších smartphonech. Novinka podporuje také bezdrátovou technologii LTE, konkrétně díky modemu Qualcomm MSM9x25.

K výrobě Snapdragonu 410 poslouží stejný 28nm proces jako u současných čipů v továrně tchaj-wanského výrobce TSMC. Smartphone s procesorem Snapdragon 410 by se do prodeje měly dostat ve druhé polovině roku 2014.

První 64bitové procesory v chytrých telefonech představil Apple v nejnovějším iPhonu 5S. Není proto divu, že společnost Samsung ohlásila zavedení 64bitových procesorů v nejbližší době. Hlavní výhodou 64bitových procesorů je schopnost adresovat více operační i diskové paměti. 64bitové čipy navíc obsahují modernější, energeticky úspornější technologie.

Úvodní foto: © ARM


Komentáře