Qubes – nový revoluční operační systém s důrazem na bezpečnost

Známá bezpečnostní expertka Joanna Rutkowska vydala alfa verzi nového open source operačního systému, jehož hlavním cílem má být přinést vyšší bezpečnost a to díky izolování jeho jednotlivých komponent.


Nový operační systém ponese název Qubes a jde o linuxový OS spojený s virtualizační technologií Xen.

Qubes využívá principů virtualizace k oddělení jednotlivých aplikací v systému a také značné množství vlastních systémových komponent běží v tzv. sandboxu. Patří mezi ně např. síťové procesy či podsystém pro ukládání dat.

Uživatelé si v systému mohou vytvořit různé virtuální stroje, ve kterých budou moc spouštět požadované aplikace stejně tak, jako by běžely v běžném operačním systému. I při izolaci jednotlivých virtuálních strojů mezi nimi budou moci uživatelé jednoduše kopírovat nebo sdílet soubory.

Vývoj tohoto systému lze považovat za odpověď na dnešní bezpečnostní rizika a podle mnoha expertů je právě sandboxing jednou z nejúčinnějších ochran před bezpečnostními hrozbami. Joanna Rutkowska plánuje uvolnit finální verzi systému Qubes do konce letošního roku a v budoucnu přidat i nějaké komerční doplňky. I přes to, že projekt je po šestiměsíčním vývoji zatím ve verzi Alfa, tvrdí Rutkowska, že je již poměrně použitelný, i když při práci doporučuje dělat pravidelné zálohy souborů.

Zdroj: IT News.skKomentáře