Ransomware vydělává kyberzločincům miliony dolarů ročně

1. 1. 2013

Sdílet

„Tento operační systém byl z bezpečnostních důvodů uzamčen.“ Taková a podobné zprávy se stále častěji zobrazují uživatelům počítačů, následovaná žádostí o výkupné. Často vydírání využívá principů sociálního inženýrství, například ve svých zprávách vystupují jako místní policie. I v České republice se podobný ransomware již objevil, přičemž zneužíval logo Policie ČR a požadoval zaplacení pokuty 2 tisíce korun. Kupodivu mu dost lidí zaplatilo.

Tým vyvíjející bezpečnostní software Norton společnosti Symantec zaznamenal v posledních dvou letech nárůst ransomwaru. Ten je využíván profesionálními kybernetickými gangy. Pokud jde o původ, objevil se ransomware nejprve v Rusku a východní Evropě, a to již v roce 2009.

Ransomware lokalizuje uživatele a přizpůsobí mu zprávu zobrazenou na monitoru. Proto uživatel nabude dojmu, že mu zpráva přišla od legitimní instituce. Zpráva kompletně zablokuje počítač připojený k síti a informuje uživatele, že aby mohl obnovit jeho funkčnost, musí zaplatit pokutu.

Ransomware si většinou účtuje za jedno odblokování počítače 60 až 200 dolarů. Vzhledem k počtu uživatelů, kteří podmínky ransomwaru akceptovali, odhaduje tým Norton, že si někteří kyberzločinci přijdou až na 394 tisíc dolarů měsíčně, což činí téměř pět milionů dolarů ročně.

Proti ransomwaru se dá bránit používáním bezpečnostního softwaru, který je třeba mít pravidelně aktualizovaný. Je třeba mít aktualizovaný i operační systém s nejnovějšími záplatami, to samé platí také pro prohlížeč a různé typy plug-inů včetně Javy a Flashe. Zabezpečení by mělo být komplexní.

 

Zdroj: TZ Symantec

Našli jste v článku chybu?