Útok ovlivnil 123 ze 187 síťových rekordérů videa, které tvoří páteřní síť CCTV systému Washingtonu, D.C. Oznámil to v sobotu list Washington Post. Každé z těchto zařízení se používá k ukládání videozáznamů zachycených až čtyřmi kamerami nainstalovanými na veřejných místech.
K incidentu došlo 12. ledna, osm dní před inaugurací amerického prezidenta Trumpa, a obnovit funkci systému trvalo tři dni. Město odmítlo zaplatit výkupné a poslalo přímo do terénu týmy, aby odpojily napadená zařízení, nahradily jejich software a pak je restartovaly.
Incident slouží jako ukázka rizik spojených s rostoucím počtem ransomwarových útoků, které cílí na různé typy systémů a organizací. Podobné útoky v loňském roce vyřadily z provozu IT systémy v různých nemocnicích ve Spojených státech, v listopadu pak byl ransomware zneužit k zašifrování dat na asi 900 systémech dopravního podniku v San Francisku.
Tento problém sice neovlivnil přepravní službu, ale dopravní podnik musel dočasně otevřít brány a pasažéry pouštět do dopravných prostředků zadarmo. Je nejspíše jen otázkou času, než ransomwarové útoky začnou ohrožovat lidské životy, neboť výpadky systémů v nemocnicích, hromadné dopravě, podnicích operujících s vodními zdroji a u poskytovatelů kritické infrastruktury mohou mít velice vážné důsledky.
Vážný může být také dopad na byznys, neboť ransomwarový útok může vést ke ztrátě zákazníků, zejména tehdy, pokud k incidentu dojde ve špičce, respektive v sezóně. Počátkem ledna například ransomware zablokoval rezervační systém, pokladní systém a elektronické klíče ve čtyřhvězdičkovém hotelu v Rakousku. Bylo to už počtvrté, co byl tento hotel napaden kyberzločinci.
Zdroj: PCWorld.com