Raspberry Pi nabízí ke stažení Arch Linux

Tvůrci miniaturního počítače s procesorem ARM začali nabízet alternativní linuxovou distribuci.


Raspberry Pi Model BŠťastlivci, kterým se podařilo koupit stroj z první série, mohou vyzkoušet alternativní linuxovou distribuci. Arch Linux je proti Fedoře nabízené na začátku méně náročný na zdroje a nechá tedy více prostoru aplikacím. Nová instalace standardně neobsahuje žádné grafické uživatelské rozhraní. Obsahuje ale návod na instalaci okenního prostředí LXDE. Systém je navržen tak, aby ho bylo možno aktualizovat průběžně po malých částech podle potřeby a tyto aktualizace by měla zajišťovat nadace zastřešující projekt Raspberry Pi.


Nadace přijímá předběžné objednávky na další série, zájem o počítač za 35 dolarů (necelých 700 korun) údajně projevily desítky tisíc lidí z celého světa, nyní se čeká na doplnění zásob. Holá základní deska by se podle slov výrobce měla dočkat i obalu, který by mohl být připraven ve druhé polovině tohoto roku.


Díky tomu, že tento projekt využívá standardní architekturu a otevřený operační systém, je možno čekat desítky aplikací, které mu otevřou cestu do nejrůznějších oblastí lidského života. Některé náměty jsme probírali již minulý týden.Komentáře