Revoluce v komunikaci? Cisco představilo programovatelné modely sítí

Open Network Environment (ONE), řešení pro programovatelnost podnikových sítí na bázi OpenFlow, oznámila firma Cisco. Uživatelům usnadní přizpůsobení sítě vlastním potřebám.


Prostředí ONE nabízí rozsáhlou sadu rozhraní API (application programming interface), agentů, řídících prvků a síťových technologií překryvných vrstev. Zákazníci budou s pomocí ONE moci využívat výhod inteligentní sítě, nezávisle na využívaném protokolu, průmyslovém standardu nebo způsoby nasazení podle plánovaného použití.

ONE pokrývá síťové technologie jako celek, od vlastních přenosů až po úroveň jejich řízení. Cisco také poskytne experimentální implementaci protokolu OpenFlow na síťových prvcích a experimentální implementaci OpenFlow řadiče.

Součástí platformy Open Network Environment je i nově oznámený One Platform Kit (onePK), který vývojářům aplikací poskytuje rozhraní napříč jednotlivými operačními systémy společnosti Cisco: IOS, IOS-XR a NX-OS.

Součástí řešení je také virtuální přepínač Cisco Nexus 1000V umožňující tvorbu škálovatelných virtuálních sítí pro cloudové nasazení s více uživateli. ONE zlepšuje také podporu virtualizace a rozšiřuje nabídku v oblasti  Infrastructure-as-a-Service.

Technologie ONE může své uplatnění najít zejména v prostředích, jako jsou univerzity a výzkumná centra, v datových centrech vyžadujících extrémní škálovatelnost, u poskytovatelů cloudu, poskytovatelů služeb nebo v rámci jednotlivých podniků.

Některé z uvedených funkcí jsou nyní k dispozici v podobě proof-of-concept. Technologie jako celek by měla být dostupná v posledním čtvrtletí tohoto roku.Komentáře