Inteligentní energetické sítě dovolující firmám i domácnostem zefektivnit svou spotřebu energie představilo Cisco

Řešení pro komunikaci mezi elektrickou sítí a firmami či domácnostmi, které pomůže v řízení dodávek a v účinnějším využívání elektrické energie, představila firma Cisco Systems. Novinka je založena standardech IP a energetickým firmám a jejich zákazníkům podle dodavatele mimo jiné umožní monitorovat využívání elektrické energie, optimalizovat dodávky, snižovat spotřebu a náklady či snižovat dopady na životní prostředí. Dohledovou službu týkající se spotřeby elektrické energie nabízí třeba i Google, avšak bez proaktivního ovlivnění dodávek.


Podle institutu EPRI (Electrical Power Research Institute) tratí jen ve Spojených státech amerických průmyslové firmy na výpadcích elektřiny až 50 miliard dolarů ročně. Inteligentní energetické sítě mohou podle odhadu ERPI podstatně omezit účinky těchto výpadků a současně do roku 2030 snížit objem ročních emisí skleníkových plynů jen v USA o 60 až 211 milionů tun CO2.
Různé pilotní studie včetně jedné, kterou zadávala laboratoř Pacific Northwest Laboratory amerického ministerstva energetiky, navíc ukazují možnost snížit prostřednictvím inteligentních energetických sítí emise skleníkových plynů ze strany domácností o 10 až 15 procent. Sdružení GridWise Alliance pak odhaduje, že investice do inteligentních energetických sítí přinesou jen v USA přibližně 280 tisíc nových pracovních míst napříč různými profesemi.
Společnost Cisco plánuje dodavatelům energií, kteří budou stavět a provozovat infrastrukturu inteligentních energetických sítí, nabízet širokou škálu technologických řešení a poradenských služeb. Spolupracuje již například na iniciativě Energy Smart Miami, kde se společně s General Electric, Florida Power & Light a Silver Spring Networks podílí na výstavbě prý nejkomplexnější inteligentní energetické sítě ve Spojených státech amerických.
Produkty a služby podporující tuto iniciativu začne Cisco nabízet již v následujících měsících. Půjde například o řešení v oblasti modernizace služeb a optimalizace sítí, která umožní dálkové řízení sítí pro optimalizaci jejich správy a nákladů na provoz. Společnost Cisco také poskytne řešení pro výkonnou základní komunikační síť postavenou na IP platformě, která integruje dosud uzavřená řešení do platformy jednotné sítě.Komentáře