Společnost iRobot nyní provádí výzkumy mobility, samostatnosti i týmovosti robotů, kteří by měly v budoucnu nahradit živé vojáky a připravit USA na případnou robotickou válku. V dnešní době jsou vojenští roboti využíváni při speciálních operacích a ovládáni vždy přinejmenším dvěma vojáky, jejich přítomnost je tedy nezbytná. Ovšem v budoucnu by tomu mělo být jinak. Jeden voják na bezpečném místě by měl řídit činnost několika bezpilotních systémů na různých stanovištích v jedné síti. To by omezilo ztráty na životech a umožnilo bojovat z jakéhokoli místa světa. Tyto kolaborativní systémy by také měly poskytnout kolektivní a účinnou spolupráci podvodních robotů i robotů ze země a vzduchu.
Dalším prvkem, který by měl novou éru robotických vojáků podpořit, je umožnění robotům pracovat nezávisle. Semi-autonomní operace by měly naučit roboty plnit úkoly s omezeným lidským dohledem, tudíž myslet a jednat inteligentně. S tím úzce souvisí i vývoj autonomního chování a autonomní navigace. Dalším cílem je rozšíření platforem neboli nových způsobů práce robotů. Tyto platformy nabízejí nové robotické technologie, které transformují způsoby, jak s roboty pohybovat ve světě a komunikovat s jejich prostředím.
Americké velení se také dočká podpory interakce robota a člověka, která se týká velení, řízení a přímé interakce s roboty pomocí gest a řeči. Je důležité, jakým způsobem je informace prezentována uživateli a jak se data přenáší z bezpilotních systémů do situačního povědomí o poslání, proto můžeme vidět velkou snahu o stálý rozvoj i v této komunikační sféře. V roce 2001 byl iRobot PackBot využit k prohledávání trosek WTC po útocích z 11. září a posléze k průzkumu Afghánských jeskyní.