Podle tzv. antiteroristického zákona navrženého v roce 2016 by ruské úřady typu Federální bezpečnostní služby (FSB) měly mít garantovaný přístup k šifrovaným chatovacím službám i možnost vyhledávat v datech uživatelů.
FSB v loňském roce po Telegramu žádala, aby s ní sdílel své šifrovací klíče, což společnost odmítla a v důsledku toho dostala pokutu ve výši 14 tisíc dolarů. Soudkyně Nejvyššího soudu Alla Nazarovová odvolání Telegramu proti pokutě zamítla a rozsudek nižší instance potvrdila.
Roskomnadzor uvedl, že Telegram má na splnění požadavků 15 dní. Jenže tato lhůta uběhla 4. dubna a společnost své klíče stále nepředala s logickým tvrzením, že takový krok by byl porušením soukromí uživatelů. Podle vyjádření společnosti je služba postavena takovým způsobem, že k nim [klíčům] nemá přístup ani ona.
Regulační úřad tedy podal žalobu u moskevského soudu „s požadavkem na omezení přístupu na ruském území k informačním zdrojům… Telegram Messengeru […].“
Právník Telegramu Pavel Čikov tento krok kritizoval jako „neopodstatněný.“
„Požadavky FB na poskytnutí přístupu k soukromým konverzacím uživatelů jsou protiústavní, neopodstatněné a nemohou být technicky ani právně naplněny,“ řekl ve vyjádření.
Telegram je devátá nejpopulárnější chatovací aplikace na světě, které se chlubí více než 200 miliony aktivních uživatelů. Zaměřuje se na soukromí a šifrování a díky tmou je populární zejména v lokalitách, jako je Blízký Východ nebo Rusko.
Zdroj: Techspot.com