Nové funkce nabízejí mimo jiné širší možnosti v propojování a řízení podnikových systémů, poskytují doplňkové služby pro vývoj a testování aplikací pro výměnu zpráv a také zvyšují výkon při operacích se zprávami.
Platforma Ensemble se používá pro vývoj a integraci aplikací klíčových pro provoz podniku, umožňuje zhodnotit předchozí investice do softwaru pomocí kompozitních aplikací a lze s ní vytvořit podnikovou sběrnici služeb (Enterprise Service Bus) či implementovat architekturu orientovanou na služby (Service Oriented Architecture).
Hlavními novinkami v Ensemblu jsou podle výrobce:
• Rozšířená podpora platformy .Net – Brána pro platformu .Net v Ensemblu byla rozšířena, tak aby podniky získaly lepší kontrolu nad instancováním a manipulací .Net komponentami. Vývojáři tak mohou rychle vytvářet kompozitní aplikace obsahující prvky prostředí .Net a organizovat aplikace .Net, aniž by byli omezeni na komunikaci pomocí rozhraní COM.
• Editování/opětovné zasílání zpráv – v této verzi Ensemblu mohou uživatelé identifikovat chybné zprávy, mohou je editovat a zprávy znovu poslat/přesměrovat správnému příjemci. Tato funkce je klíčová pro velmi dynamická prostředí, jako je např. zdravotnictví, kde se systémy komunikující pomocí zpráv v protokolu HL7 neustále pohybují mezi stavem on-line a off-line a rozhraní se stále mění, neboť je třeba připojovat nové obchodní partnery a systémy.
• Vylepšený nástroj pro vytváření a zpracovávání zpráv – Nově je součástí Ensemblu automatický přístup k vylepšenému systému sestav ZEN frameworku od společnosti InterSystems. Zen Reports, rozšiřitelný framework pro generování zpráv ve formátech XHTML a PDF, nyní podporuje užití externích datových zdrojů v XML, šablon stylů XSL, podmíněných elementů a stylů zpráv a obsahuje řadu dalších vylepšení. Soubor nových funkcí umožňuje rychlejší a snazší vytváření zpráv z dat, která jsou uložena ve vestavěné databázi Ensemble – v databázi Caché, a díky použití šablon stylů lze též kvalitněji spravovat proces vytváření zpráv.
Kromě nových funkcí zaměřených na celopodnikové činnosti přináší Ensemble též další funkce, pomocí nichž mohou vývojáři rychle testovat přenos celé řady EDI dokumentů, včetně zpráv v protokolech HL7 a X12, které jsou prezentovány jako virtuální dokumenty v Ensemblu. Virtuální dokumenty slouží k stručnému popisu dokumentu EDI a zajišťují, aby byl co nejrychleji doručen příjemcům. Tyto testovací funkce jsou v Ensemble úzce propojeny s komponentou Visual Trace, která podporuje rychlé testování a nasazování aplikací pro výměnu zpráv a EDI dokumentů – schopnosti, které se v rychle se měnících sektorech, jakými jsou např. zdravotnictví či finanční sektor, ukázaly jako obzvláště klíčové.