S MojeID proniknete do internetu státu

Bodové hodnocení řidiče, osobní list důchodového pojištění, e-recepty nebo potvrzení o studiu. K těmto a dalším elektronickým službám státu budou nyní moci přistupovat statisíce registrovaných uživatelů služby mojeID, kteří si ke svému účtu připojí bezpečnostní klíč a projdou procesem plného ověření totožnosti.

S MojeID proniknete do internetu státu


„Od dnešního dne je napojení naší služby mojeID na systém Národního bodu pro identifikaci a autentizaci (NIA)plně funkční a připravené pro všechny, kteří jej budou chtít využít. V uplynulých týdnech jsme vše důkladně testovali v rámci pilotního provozu, během něhož se k NIA úspěšně připojilo několik desítek pravidelných uživatelů.

Nyní spouštíme kampaň, během které budeme rozdávat bezpečnostní klíče vybraným uživatelům. Kampaň bude nejprve jen pro zvané, později ji otevřeme i pro širší okruh uživatelů mojeID. Současně hledáme způsob, jak zajistit snadnou dostupnost bezpečnostních klíčů také po skončení kampaně v maloobchodním prodeji,“ sdělil Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC. 

Inovativní prvek, se kterým služba mojeID přichází, je použití bezpečnostních klíčů podle standardů FIDO Alliance. Tyto klíče, oproti technologiím čipových karet, nevyžadují žádnou čtečku – fyzický klíč je možné připojit přes USB konektor nebo s využitím bezdrátových technologií NFC a Bluetooth.

Navíc moderní operační systémy nabízejí využití systémového klíče přímo svázaného s účtem uživatele v jeho počítači. To se týká například Windows 10 s funkcí Hello nebo Androidu (od verze 7). Uživatelé těchto systému si tak nemusí žádné bezpečnostní klíče pořizovat a bez nutnosti instalace dalších aplikací do svých systému mohou okamžitě začít komfortně používat služby veřejné správy.

Úvodní foto: Internet Info DG


Komentáře