Samsung již dodává paměťové moduly DDR3 s gigantickou kapacitou 16 GB

Společnost Samsung ohlásila, že údajně jako první na světě začala včera dodávat 16GB DDR3 paměťové moduly.


Tyto moduly jsou postaveny na 2 Gb čipech (s tzv. „vysokou hustotou“), které jsou vyrobeny 50nm technologií a Samsung kombinací těchto čipů nyní může vyrábět 18 různých konfigurací paměťových modulů, které jsou určeny primárně pro využití v serverech. Tato řada zahrnuje např. registrované inline paměťové moduly (RIMM) s kapacitou 16 GB nebo registrované duální inline moduly (RDIMM) o kapacitě 8 GB.

16GB paměťové moduly pracují podle výrobce s propustností 1066 Mb/s a mohou být v případě dvoupaticových serverů kombinovány až do kapacity 192 GB. Tyto moduly pak pracují s napětím 1,35 V, což by mělo přinést zhruba o pětinu menší spotřebu, než u klasických 1,5V pamětí DDR3. Navíc 2Gb čipy mají mít o 40 % menší spotřebu energie, než 1Gb verze a Samsung tyto paměťové čipy vyvinul kvůli rostoucí poptávce po nízkoenergetických řešeních, neboť právě v oblasti serverů nebo notebooků je dnes spotřeba klíčovou záležitostí.

Podle odhadů společnosti IDC by měly paměti typu DDR3 v letošním roce již zaujmout 29% podíl na trhu a v roce 2011 by to pak mělo být 75 %.Komentáře