Samsung na podzim uvede smartphone s OS Tizen

Korejská společnost plánuje vydat ještě letos, pokročilý model smartphonu, který bude využívat open source operační systém Tizen.

Samsung na podzim uvede smartphone s OS Tizen


Podle předběžných informací můžeme vydání tohoto telefonu očekávat v srpnu nebo v září tohoto roku.

Samsung v současnosti pokrývá zhruba  polovinu trhu zařízení se systémem Android. Je to významný podíl, protože podle údajů z analytických společností Gartner a IDC všechny přístroje s tímto operačním systémem obsluhují v současnosti 70 % z celosvětového trhu chytrých telefonů. Potvrzení o uvedení smartphonu se systémem Tizen přišlo jen pár hodin poté, co Samsung představil svou novou vlajkovou loď s Androidem – Galaxy S4, který používá verzi Androidu 4.2.2.

Zástupci Samsungu již v minulosti mnohokrát uvedli, že firma by v budoucnu chtěla seznam podporovaných mobilních OS rozšířit. Přestože hlavním zdrojem příjmů jsou pro korejského obra v současnosti zařízení se systémem Android, společnost již vyjádřila obavu, že Google svůj operační systém kontroluje stále přísněji, což by nakonec mohlo vést k závislosti Samsungu na Googlu a jeho dceřiné společnosti Motorola Mobility. Společnost tomu chce předejít, a tak v předstihu připravuje náhradní možnosti. Jednu z nich je právě Tizen. Kromě toho se také proslýchá, že společnost podniká kroky ke získání licence systému BlackBerry, tyto informace nicméně Samsung oficiálně nepotvrdil.

Nyní tedy výrobce procesorů Intel, výrobce mobilů Samsung a americký mobilní operátor Sprint oficiálně potvrdily, že pracují na komerčních produktech založených na systému Tizen. Tizen je totiž vyvíjen jako open source pod záštitou nadace Linux Foundation a technickým dohledem společností Intel a Samsung, které jej také hlavně financují.

Google se nyní připravuje na svou květnovou konferenci Google I/O, na které by podle  očekávání měl představit novou verzi operačního systému Android Key Lime Pie, který nahradí současný Jelly Bean.

Úvodní foto: © Linux Foundation


Komentáře