Security Essentials jako zbraň proti nelegálním Windows
Ředitel společnosti McAffee, Dave DeWalt, která se primárně zabývá vývojem respektovaných antivirů, prohlásil, že antivir od Microsoftu, který byl před několika dny s velkou pompou odhalen jako Security Essentials, má celou řadu slabin, jež se mohou ukázat být nebezpečnými. Je podle něj takovým oxymorónem, že Microsoft nabízí antivir, jež má pomoct bezpečnosti, a naseká v něm množství dalších bezpečnostních děr, které se dají využít k šíření škodlivých kódů.
Program je navíc velmi jednostranný a chrání tak jen před viry, ale třeba před takovým phishingem už ne. Toto vyjádření je třeba brát s rezervou. Přece jen zaznělo od přímého konkurenta Microsoftu v této oblasti, který rozhodně není nadšen vstupem tak silného hráče na trh.
Nicméně kritika směřovaná na skutečnost, že je Security Essentials především prostředkem proti pirátským Windows, už má dobře vyargumentované pozadí. Microsoft si totiž při instalaci programu nejprve ověří legálnost kopie Windows, což jde proti jeho dřívějším vyjádřením, že je třeba chránit síť jako celek, jelikož právě uživatelé s nelegálně získanými kopiemi jsou slabými místy, z nichž se šíří škodliviny dále.
Jenže nikdo, kdo nemá originální Windows, Security Essentials zkrátka nenainstaluje. Zajímavé také je, že prvními zeměmi, kde se bude antivir distribuovat, jsou ty s největší mírou pirátství Windows. Objevují se dokonce hlasy, že samotné Security Essentials jsou jakýmsi trojským koněm, který má uživatele v Číně, Brazílii a vůbec po celém světě přimět k tomu, aby svá Windows zlegalizovali.