Sériově vyráběné roboty již v příštím roce

Japonské uskupení fanoušků mechanických robotů Sujdobaši vyvíjí roboty, které uvezou jednoho člověka. Stroj vysoký 3,5 metru by měl být k dispozici v průběhu příštího roku.


KuratasuStroj s japonským názvem Kuratasu a francouzským pseudonymem Vaudeville váží pět tun a může fungovat jako exoskeleton, tedy jakýsi mechanický obal člověka. S podobnými stroji se můžeme setkat zatím jen ve filmech nebo vývojových laboratořích pracujících pro armádu.

Vaudeville zkonstruovala trojice nadšenců Kogoro Kurata, Wataru Jošizaki a Juke Kitani, která vystupuje pod značkou strojíren Sujdobaši. Kovové monstrum s malou hlavou a mohutným trupem je vybaveno čtyřmi nohami zakončenými koly. Ta jsou poháněna dieselovým motorem umístěným v trupu. V hrudi je umístěno sedadlo obsluhy.

Mohlo by se zdát, že řízení takového stroje bude vyžadovat spoustu ovladačů a dlouhý zácvik, ve skutečnosti je ale možné ovládat ho pouze pomocí chytrého telefonu a rozhraní Kinect. Tedy výbavou, kterou dokonale ovládá každý hráč počítačových her. K ovládání manipulátorů slouží soustava joysticků napojených na smartphone, které stroji předávají povely na základě pohybů rukou obsluhy. Kinect ovládá otáčení a zatáčení stroje.

I když robot působí hodně bojovým dojmem, není vybaven žádnými smrtícími zbraněmi. Je vybaven jen vodní stříkací pistolí a jeho manipulátor dokáže nanejvýš zmačkat papírovou krabici.

Skupina chce funkční prototyp dokončit v průběhu tohoto roku a malosériovou výrobu zahájit v průběhu následujícího roku.

KuratasuKomentáře