Servery specificky určené pro big data představilo HP

Podle svých slov první servery, jež jsou přímo určeny pro úlohy spojené s big daty, představila firma HP. Slibují optimalizované prostředí pro prostředí jako Hadoop nebo datové sklady.


Se zpracováním obrovských množství dat si podle HP poradí pouze řešení, která nabídnou obrovské datové úložiště, vysoký výpočetní výkon, nízkou spotřebu a úroveň generovaného tepla, a nízkou pořizovací cenu.

Prvním takovým komplexním řešením jsou prý servery řady SL4500. Díky tomu, že poskytují rozmanité konfigurace výkonu a datových úložišť, které organizacím umožňují optimalizovat jejich IT infrastrukturu pro provoz náročných aplikací, odpadá tak nutnost pracovat s nevhodnými kombinacemi různého hardwaru pro vytvoření podpůrné infrastruktury.

ProLiant SL4500 podporují řešení založená na open source platformě Apache Hadoop od různých dodavatelů, jako třeba Cloudera nebo Hortonworks, stejně jako tradiční software typu OpenStack Cloud Software či MongoDB. Díky pokročilým analýzám, jež poskytuje nástroj SmartCache, dokážou servery mnohem lépe optimalizovat zpracovávání dat a dosáhnout tak prý nejnižších možných latencí.

ProLiant SL4500 nabízí úložný prostor  až 240 terabajtů v jedné rackové jednotce (U), resp. až 2,16 petabajtů v devíti serverech se standardním 42U rackovým provedením.

„Aplikační prostředí spojená s velkými objemy dat, mezi která patří například Hadoop, MPP datové sklady či analýzy a ukládání dat do big data systémů, mají velice odlišné nároky na zátěž. Kvůli obrovskému objemu různorodých a často přesouvaných dat, která vyžadují rychlé ukládání i přístup k nim, a velmi variabilním požadavkům koncových uživatelů, může být systémová zátěž na tradiční hardwarové infrastruktury příliš různorodá, složitá a těžko upravovatelná. Pro maximální využití možností big dat je proto nezbytné optimalizovat základní infrastrukturu pro vyšší pracovní zatížení,“ říká Dan Vesset, vicepresident IDC Business Analytics Research.

HP představilo novinky i v portfoliu serverů třídy HPC. Model ProLiant SL270s Gen8 v rámci nich nabízí až osm koprocesorů Intel Xeon Phi nebo osm grafických jednotek (GPU) nVidia Kepler. Tyto inovativní moduly  mohou být použity pro provádění nejnáročnějších výpočetních úloh.Komentáře