Síť s gigantickou propustností 400 Gb/s nově i v Česku

První český test transportní sítě s rychlostí 400 Gb/s mezi Prahou a Hradcem Králové uskutečnily Alcatel-Lucent a T-Mobile. Otevírá to prý cestu novým ultra-širokopásmovým službám.

Síť s gigantickou propustností 400 Gb/s nově i v Česku


Zkušební provoz moderní optické síťové technologie 400G společnosti Alcatel-Lucent využívá vlnový multiplex (DWDM, dense wavelength division multiplexing) v rámci existující síťové infrastruktury T‑Mobile. Ukazuje tak, jak se mohou optické sítě vyvíjet a plnit i budoucí požadavky bez nutnosti velkých investic do infrastruktury.

Pro zkušební provoz použil Alcatel-Lucent svou fotonickou platformu 1830 Photonic Service Switch (PSS) v kombinaci s 400G Photonic Service Engine (PSE) na trase dlouhé přes 320 km.

Technologie výrazně zvyšuje výkon dnešních 100G sítí a pokládá základ pro budoucí přenosy rychlostí 400G, současně má prý minimální nároky na prostory a energii. Operátorům umožňuje bez nákladného reinženýringu nebo výstavby nových částí sítě jednoduše zvýšit hustotu až čtyřnásobně oproti současným 100G řešením.

Sám T-Mobile očekává, že do konce letošního roku budou jeho 3G a LTE sítě pokrývat 97 % obyvatel. Nová technologie mu prý má pomoci reagovat na rostoucí poptávku spotřebitelů po datové kapacitě a schopnost do budoucna poskytnout ještě vyšší kapacitu a velkoobchodní služby.

Úvodní foto: © Dmitriy Shpilko - Fotolia.com


Komentáře