Smartphony: BlackBerry mílovými kroky stahuje náskok Nokie

Celosvětový trh se smartphony navzdory ekonomickým potížím i nadále rostl a v třetím čtvrtletí 2009 dosáhl zatím nejvyšší hodnoty prodaných jednotek v jednom kvartále – 43,3 milionu.


To představuje meziroční vzestup o 4,2 % a mezičtvrtletní o 3,2 %. Uvádí to studie, kterou uveřejnila společnost IDC. Podle jejích analytiků jsou zmíněné přístroje atraktivní nejen pro podnikovou sféru, ale také pro spotřebitelský segment – ten jej využívá nejen jako přenosné multimediální centrum, ale také jako prostředek pro instant messaging a pro neustále zapojení do komunitních sítí.

Také se značně zvýšila popularita přístrojů se systémem Google Android, který podle analytiků už dosáhl na kritickou masu.

A také proto smartphony nabízejí oproti mobilům výrazně lepší prodejní výsledky (podle souběžné jiné zprávy IDC prodej mobilů ve třetím čtvrtletí 2009 meziročně klesl o přibližně 6 %, když nejhorší dynamiku vykázaly Motorola a Sony Ericsson).

Z výrobců si nejlépe vedla Nokia, avšak dynamiku devětkrát převyšující průměr trhu hlásí RIM BlackBerry, slušný výsledek je vidět i u HTC. Naopak je zcela zjevný odklon uživatelů od méně značkových systémů.

***********************

Globální prodeje smartphonů

Podíl výrobců dle prodaných jednotek, třetí čtvrtletí 2009

Nokia

37.9 %

Research In Motion

19.0 %

Apple

17.1 %

HTC

5.6 %

Samsung

3.5 %

ostatní

16.8 %

Zdroj: IDC, listopad 2009Komentáře
K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.