Hlavní navigace

SMS slaví kulatiny, krátké textové zprávy posíláme už 20 let

3. 12. 2012

Sdílet

Jeden z nejoblíbenějších dorozumívacích prostředků, krátká textová zpráva SMS, dnes slaví dvacáté narozeniny. První „textovka“ byla napsána 3. prosince 1992 a nesla pouhá dvě slova: „Veslé Vánoce“.

Historie SMSek však sahá ještě dále. V roce 1984 se Matt Makkonen, finský inženýr, zúčastnil kodaňské telekomunikační konference a později v jedné z místních pizzerií svým dvěma kolegům představil skvělý nápad. Přes mobilní síť GSM by bylo možné kromě hlasu přenášet také textová data.

Na vývoji dnešního standardu SMS pracovali inženýři dalších osm let, až byla služba po sérii testů konečně zprovozněna. Vůbec první textovku odeslal softwarový inženýr Neil Papworth, zaměstnanec britské společnosti Sema Group a člen týmu stojícím za vývojem SMS. Adresátem zprávy „Merry Christmas“ byl ředitel telekomunikační společnosti Vodafone Richard Jarvis.

Za zmínku rozhodně stojí fakt, že Neil Papworth svou první zprávu odeslal z osobního počítače. Přestože vyvíjel standard pro telekomunikační průmysl, sám nevlastnil mobilní telefon. „Tehdy jsem měl pocit, že mobilní telefon nepotřebuji. Vyřizoval jsem jen několik málo telefonátů za den,“ vzpomíná Papworth.

Po dvaceti letech představují SMS zprávy jeden z nejoblíbenějších komunikačních prostředků. Dle odhadů je do celosvětové mobilní sítě přihlášeno na 6 miliard mobilních telefonů, přičemž službu SMS podporuje drtivá většina z nich. Ze statistik pak vyplývá, že uživatelé ročně odešlou na 7 000 miliard textovek, tedy přibližně 200 000 zpráv za sekundu.

Nejedná se přitom pouze o osobní komunikaci, textové zprávy se dnes v závislosti na službách operátora využívají také pro přístup k aktuálním informacím, nákupu jízdenek v MHD, zasílání finančních příspěvků formu DMS, příjem e-mailů a jistě by se toho našlo více.

„Před dvaceti lety bych si nikdy nepomyslel, že budou SMS tak populární. Nyní sleduji, jak se SMS rozšířily, ale nedivím se tomu. Zasílání SMS je totiž snadné a umí to všechny telefony. Ne každý vlastní smartphone, ale běžný mobilní telefon má dnes téměř každý a GSM sítě jsou stále nejrozšířenější,“ dodává Papworth.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?