Snowden kritizuje ruskou orwellovskou legislativu

27. 6. 2016

Sdílet

Kontroverzní zákon podpořilo 325 poslanců, proti byl pouze jeden. Stále je třeba podpora horní komory a podpis prezidenta Vladimíra Putina, ale zdá se, že to bude už spíše formalita. Zákon, o němž jsme již psali zde, byl představen jako odpověď na sestřelení ruského dopravního letadla nad Egyptem, a vysloužil si kritiku mnoha bojovníků za svobodu a soukromí. Mimo jiné Edwarda Snowdena, muže, který v Rusku získal roku 2013 azyl poté, co prozradil praktiky americké Národní bezpečnostní agentury (NSA), s níž předtím spolupracoval.

Snowden zákony na Twitteru nazval „neproveditelným, neospravedlnitelným porušením práv, které by nikdy nemělo být podepsáno.“

 

Kromě pravidla šifrování ustanovuje zákon za zločin nenahlásit plánované teroristické útoky, ozbrojená povstání, a několik dalších kriminálních aktivit. Navíc kdokoliv, kdo vyjádří souhlas s terorismem, bude čelit až sedmi letům ve vězení, a maximální trest za „extrémismus“ – což je pojem, který zahrnuje demonstranty, bloggery a uživatele sociálních médií, kteří jsou v opozici k vládě – bude zvýšen ze čtyř na osm let.

Dalším aspektem nového zákona je požadavek na poskytovatele internetových služeb (ISP) a telekomunikační operátory, aby uchovávali záznamy veškeré komunikace po dobu šesti měsíců a veškerá metadata zpráv po dobu tří let. Dotčené společnosti tvrdí, že odhadované náklady na ukládání těchto dat se vyšplhají na více než 33 miliard USD.

„Ukládat šest měsíců obsahu není jen nebezpečné, je to taky nepraktické,“ napsal Snowden na Twitteru. „Masové sledování nefunguje. Tento zákon sebere peníze i svobodu každému Rusovi, aniž by zlepšil bezpečnost. Neměl by být podepsán.“

 

K dalším součástem zákona patří omezení misionářské činnosti na konkrétní určené oblasti a umožnění budování nemovitostí v ruských přírodních rezervacích. Zákon také snižuje věk trestní zodpovědnosti za mnoho vyjmenovaných činů na 14 let.

Zdroj: Techspot.com

Našli jste v článku chybu?