Softwarové pirátství v ČR - jaký je současný stav?

8. 2. 2010

Sdílet

Bilance softwarového pirátství

 

Protipirátská organizace BSA (Business Software Alliance) loni dle své aktuální zprávy obdržela několik set udání na firmy, které pro podnikání využívají nelegální software. Na seznamu jsou i osoby distribuující nelegální software. Loňský rok byl ve znamení vyhroceného konkurenčního boje, který bude pokračovat i letos. Pravděpodobně pod tlakem hospodářské krize některé firmy neváhaly podat oznámení na nekalou konkurenci. V některých oborech je totiž software klíčovým výrobním prostředkem.

Pokud se podezření z pirátství prokáže, firmy za to mnohdy draze zaplatí. Loni podle statistik BSA odškodné vzrostlo o 20 procent. Průměrná výše kompenzace určené poškozeným výrobcům softwaru se loni vyšplhala na 240 tisíc korun.  Výrobci softwaru mohou žádat až dvojnásobek hodnoty nelegálně užívaného softwaru. Zaplacení odškodného navíc neznamená legalizaci pirátského softwaru, ten si musí firmy zakoupit zvlášť.

Přituhne také na internetu, kde se softwarové pirátství stalo organizovaným. Jednotlivce vytlačily pirátské gangy, které si co do sofistikovanosti nezadají s obávanou mafií - své oběti lákají na podezřele levný software. Letos se dá předpokládat, že takových lákavých nabídek bude přibývat. Kradený nelicencovaný software prodávají prostřednictvím falešných internetových obchodů a aukčních portálů typu eBay. Počet dotazů na legálnost softwaru formou protipirátské infolinky 224 811 748 se podle BSA během roku zvýšil o 27 procent. Nejčastěji se lidé dotazují na to, jak poznají, že je software legální.

Protipirátská organizace BSA loni během půl roku na výměnných (P2P) a torrentových sítích celosvětově identifikovala nelegální software v hodnotě překračující 18 miliard korun. Avšak tato částka je pouze kapkou v moři.

Pirátského softwaru v Česku moc neubude

V Česku se podle poslední analýzy BSA užívá 38 procent softwaru nelegálně. Oproti předchozímu měření došlo k poklesu o procentní bod. Nová míra pirátství za rok 2009 bude vyhlášena v květnu. Česko patří podle BSA ve snižování míry pirátství k nejúspěšnějším zemím v regionu a řadí se mezi 30 zemí s nejnižším výskytem nelegálního softwaru. Ztráty tuzemského softwarového odvětví nicméně stále rostou a představují zhruba 3,3 miliardy korun. Průměrná míra pirátství v Evropské unii činí 35 procent.

ČR patří mezi 30 zemí s nejvyspělejším IT odvětvím

Česko se loni umístilo na 26. místě v celosvětovém Hodnocení konkurenceschopnosti IT odvětví, které vypracovali analytici organizace Economist Intelligence Unit (EIU). Mezi třicítku nejvyspělejších zemí s konkurenceschopným IT odvětvím Česko vynesla dobrá úroveň obchodního a právního prostředí. Naopak nejhůře hodnoceny byly tuzemské podmínky pro výzkum a vývoj.

Technologický sektor může být tahounem oživení ekonomiky a pohánět dlouhodobý ekonomický růst, vyplývá ze studie EIU. Nejvyšší konkurenceschopnosti dosahuje IT odvětví ve Spojených státech, Finsku, Švédsku a Kanadě. Česká republika patří mezi nejkonkurenceschopnější IT trhy v postkomunistických státech střední a východní Evropy, mezi nimiž zaujímá 2. místo. První příčku obsadilo Estonsko. V tomto regionu je Česko rovněž skokanem roku, protože si loni polepšilo o dvě příčky. Naopak Slovensko se v porovnání s předchozím rokem umístilo o dvě příčky níže – na 7. pozici.

Našli jste v článku chybu?