Solaris míří do cloudů, nabídne plný OpenStack

Verzi 11.2 svého operačního systému Solaris představil Oracle. Podle výrobce jde o cloudovou platformu, která podporuje efektivní virtualizaci a softwarově definované sítě (SDN).

Solaris míří do cloudů, nabídne plný OpenStack


Novinka navíc obsahuje plnou verzi distribuce OpenStack, což je open source architektura pro provoz cloudů typu IaaS (Infrastructure as a Service). Nabízí i pokročilou podporu pro virtualizaci či clustery a je také úzce integrovaná s technologií Java i databázemi a dalšími aplikacemi Oraclu.

Zahrnutí OpenStacku dovoluje přímo ze Solarisu řídit další hypervisory (prostředí pro virtuální systémy) a infrastrukturu datových center. Operační systém obsahuje i integrovaný hypervisor, který umožňuje takzvanou virtualizaci s nulovou režií (zer-overhead) jak na platformě SPARC, tak i x86.

Solaris 11.2 zachová i funkčnost zón Solaris Zones a nabízí binární kompatibilitu s předchozími verzemi. Betaverze je k dispozici ke stažení prostřednictvím sítě Oracle Technology Network (OTN).

„Trend cloud computingu s sebou nese nové požadavky na software řídicí podnikovou infrastrukturu,“ dodává Al Gillen z IDC a dodává: „V minulosti se infrastruktura budovala po vrstvách, zahrnovala operační systémy, virtualizaci a síťové technologie. Integrovaná řešení ale zákazníkům, kteří zvažují vybudování soukromého cloudu, vyhovují lépe. Solaris 11.2 nasazování podnikových cloudů sám zjednodušuje.“

Úvodní foto: © Delphimages - Fotolia.com


Komentáře