Společnost Fortinet, světový lídr pro vysoce výkonné zabezpečení sítí, představuje výsledky průzkumu, který analyzoval trend pronikání soukromých mobilních zařízení do pracovního prostředí (Bring Your Own Device, BYOD). Průzkum byl zaměřen na mladé, aktivní uživatele mobilních zařízení, kteří přicházejí na pracoviště s představou, že zde mohou využívat své vlastní přístroje.
Vladimír Brož, Fortinet Territory Manager, k výsledkům říká: „Výsledky ukazují zejména jednu znepokojivou skutečnost: 1 ze 3 respondentů uvedl, že v případě, že by firemní bezpečnostní politika používání soukromých zařízení pro pracovní účely zakazovala, pak by předpisy svého zaměstnavatele byli ochotni porušovat a obcházet. Závěry průzkumu podtrhují fakt, že podniky musí vyvinout bezpečnostní strategie, které jim umožní se s trendem BYOD vyrovnat.“
Právo výběru zařízení i aplikace
Na pracovišti nebo pro pracovní účely používá svá osobní mobilní zařízení až 74 % respondentů průzkumu. Ještě důležitější je, že 55 % z nich tuto možnost vnímá mnohem spíše jako své „právo“ než jako „výsadu“. Z pohledu uživatelů je hlavní motivací pro toto chování požadavek mít neustálý přístup ke svým oblíbeným aplikacím, především k sociálním sítím a soukromé komunikaci. Závislost na osobní elektronické komunikaci je velmi silná: 35 % respondentů si nedokáže představit den bez přístupu k sociálním sítím,
47 % bez psaní SMS zpráv.
Mladí zaměstnanci přitom často chápou, že trend BYOD může pro jejich organizaci představovat bezpečnostní riziko. 42 % připouští, že výsledkem může být únik dat a vystavení firemního IT systému dalším hrozbám. I tak ale více než třetina (36 %) respondentů připouštějí, že porušují nebo by byli ochotni porušovat firemní zákaz používat osobní zařízení pro pracovní účely. 30 % dotazovaných pak uvádí, že by nebyli ochotni dodržovat ani firemní zákaz používat neschválené aplikace. Toto riziko roste, protože uživatelé si mnohdy představují, že by měli mít možnost si pro pracovní potřeby sami vybírat nejen zařízení, ale i aplikaci. Dokonce se pro tento trend již objevilo i speciální označení: BYOA (Bring Your Own Application).
Ještě horší se z pohledu zabezpečení zdá, že zaměstnanci nejsou nadšeni z možnosti, že by jim firmy měly na jejich soukromá zařízení instalovat bezpečnostní software. 66 % respondentů si myslí, že zabezpečení zařízení je jejich vlastní věc, a to i když ho používají pro pracovní účely. Odpovědnost zaměstnavatele zde uznává pouze 22 % dotazovaných.
Jak často používáte soukromá mobilní zařízení pro pracovní účely?
Nikdy 9 %
Velmi zřídka 10 %
Jednou nebo dvakrát za měsíc 8 %
Několikrát měsíčně 10 %
Většinu dní 21 %
Každý den 42 %
Zdroj: Fortinet, EMEA
O společnosti Fortinet
Společnost Fortinet (NASDAQ: FTNT) je celosvětovým poskytovatelem zařízení pro zabezpečení sítí a lídrem v oblasti řešení pro jednotné řízení hrozeb (UTM, unified threat management). Fortinet nabízí produkty a služby poskytované na základě modelu předplatného, které poskytují širokou, integrovanou a vysoce výkonnou ochranu proti dynamicky se vyvíjejícím hrozbám. Tato řešení zároveň zjednodušují infrastrukturu zabezpečení IT. K zákazníkům společnosti Fortinet patří podniky, poskytovatelé služeb i vládní subjekty po celém světě, a to včetně většiny společností z žebříčku 2011 Fortune Global 100. Vlajkovou lodí společnosti Fortinet je zařízení FortiGate, které poskytuje výkon akcelerovaný pomocí technologie ASIC (Application Specific Integrated Circuit) a integruje několik vrstev zabezpečení, čímž napomáhá chránit před hrozbami na úrovni sítí a aplikací. Komplexní portfolio produktů společnosti Fortinet pokrývá kromě UTM i další oblasti zabezpečení firemního IT, od koncových bodů přes perimetr (rozhraní sítě) po vnitrofiremní kritické aplikace včetně databází. Ústředí společnosti Fortinet se nachází v Sunnyvale (Kalifornie). Pobočky má firma po celém světě. Další informace: www.fortinet.com