Soutěž o iPady nadchla Čechy – může však jít o malware

Malware HTML/Fraud, který láká na výhru v podobě různých mobilních řešení od Applu, zcela ovládl statistiku kybernetických hrozeb v Česku, který zveřejňuje Eset, a to s více než pětinovým podílem.

Soutěž o iPady nadchla Čechy – může však jít o malware


Uživatel, který poskytne své osobní údaje pro další využití nebo prodej, pak prý může očekávat pravidelný přísun prémiových SMS zpráv na svůj mobilní telefon.

Z vrcholu pomyslného žebříčku globálních počítačových hrozeb ale už celý rok shlíží škodlivý kód INF/Autorun. Tentokrát dosáhl celosvětového podílu 3,59 %, a oproti únoru tak zaznamenal mírný nárůst. Pravidelné statistiky počítačových hrozeb Live Grid využívající data o malwaru od uživatelů řešení Eset z celého světa ukazují, že za škodlivým kódem šířícím se prostřednictvím přenosných médií se umístily s minimálními rozestupy hned tři hrozby, Win32/Sality (2,19 %), HTML/ScrInject.B (2,10 %) a Win32/Dorkbot (2,09 %).

INF/Autorun představuje různé druhy malwaru využívající jako cestu k napadení počítače soubor autorun.inf. Tento soubor obsahuje příkaz k automatickému spuštění aplikace po připojení externího média (nejčastěji USB flash disku) k počítači s operačním systémem Windows.

Win32/Sality je polymorfní hrozba napadající soubory. Prostřednictvím snímků obrazovky rozesílá informace, stahuje soubory ze vzdálených počítačů a internetu a vypíná a restartuje počítač. HTML/ScrInject.B je generická detekce webových HTML stránek obsahující falešný script nebo iframe tag, který automaticky přesměruje uživatele ke stahování škodlivého kódu. Win32/Dorkbot je trojan, který se šíří skrze komunikátor Skype. Virus sbírá a odesílá všechna vaše uložená hesla, přijímá a odesílá různé typy souborů, nebo umožní útočníkovi ovládat váš počítač.Komentáře