Spotřeba elektronických zařízení je už kriticky vysoká, musí přijít zásadní změna

Zastavit alarmující růst spotřeby energie elektronických zařízení od mobilních telefonů přes notebooky a televize až po superpočítače – to je cílem iniciativy Steeper švýcarského institutu École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) a společnosti IBM.


Posláním projektu je desetinásobně zvýšit energetickou účinnost zmíněných zařízení za provozu a v podstatě eliminovat spotřebu energie v pohotovostním režimu. Vědci chtějí využít výzkum v oblasti tranzistorů typu TFET (tunnel field effect transistor) a nanometrických polovodičů aby zlepšili využití energie v elektronice.

Pro ilustraci stávajícího problému je možné si představit vodovodní kohout, který kape i při maximálním dotažení ventilu. Podobně i z dnešních tranzistorů energie neustále uniká a ztrácí se i v pohotovostním režimu. Vědci doufají, že se jim v rámci projektu Steeper podaří úniky zastavit novou metodou těsnějšího závěru ventilu, neboli hradla tranzistoru. Hradlo tranzistoru chtějí také otevírat a zavírat pro maximální průtok proudu na méně otáček, tj. s menším napětím pro maximální účinnost.

Podle údajů International Energy Agency (IEA) mají současná elektronická zařízení na kontě 15 procent spotřeby elektrické energie v domácnostech. Globální spotřeba energie technologiemi ICT a také spotřební elektronikou se má do roku 2022 zdvojnásobit a do roku 2030 dokonce ztrojnásobit na 1 700 terawatthodin. To odpovídá celkové rezidenční spotřebě elektřiny Spojených států a Japonska v roce 2009.

Výrazné plýtvání představuje obrovská spotřeba přístrojů v pohotovostním režimu. Odhaduje se, že v členských státech EU mají přístroje v pohotovostním režimu na svědomí desetinu spotřeby veškeré elektronické energie spotřebované domácnostmi a kancelářemi. Do roku 2 020 má spotřeba elektřiny v pohotovostním režimu nebo ve vypnutém stavu v EU vzrůst na 49 terawatthodin ročně. To zhruba odpovídá roční spotřebě elektřiny Rakouska, Česka a Portugalska dohromady.Komentáře