Správu virtualizovaných úložišť nabídne EMC nově jako open source

EMC hodlá uvolnit projekt CoprHD pro komunitní vývoj softwarově definované automatizace úložišťzaložený na jejím řešení ViPR Controller pro komunitu vývojářů open source. Šlo by tedy o první open source projekt EMC postavený na jednom z jejích komerčních softwarových produktů.

Správu virtualizovaných úložišť nabídne EMC nově jako open source


 

V rámci projektu bude pro komunitní vývoj zpřístupněn kód ViPR Controller, který slouží k automatizaci a řízení úložišť. Zdrojový kód bude podle plánů dostupný ve službě GitHub, a to od června 2015.

Projekt CoprHD má být zpřístupněn prostřednictvím licence MPL 2.0 (Mozilla Public License 2.0), která zákazníkům, partnerům, vývojářům i jiným dodavatelům úložišť poskytne přístup k jeho funkcím a umožní je dál rozšiřovat a prohlubovat.

Autoři přitom vyzývají k zapojení do projektu CoprHD všechny dodavatele úložišť, a s využitím otevřených a standardních rozhraní API tak dál rozvíjet jeho ekosystém.

Rozhraní API projektu CoprHD jsou prý navržena tak, aby vývojářům poskytla jediný bod pro automatizaci úložišť, nezávislý na dodavateli.  Podobně jako u ViPR Controlleru lze vytvářet nové nabídky do katalogu služeb s automatizovanými pracovními postupy řešícími konkrétní potřeby uživatelů.

CoprHD je určen do datových center jako otevřená řídicí vrstva pro úložiště více dodavatelů. Nabízí prý stejnou úroveň flexibility, možností výběru, zabezpečení a transparentnosti jako ViPR Controller, a navíc přináší možnost doplňovat nové služby a aplikace.

ViPR Controller se bude i nadále prodávat jako komerční řešení, když zákazníci obdrží plnou podporu přímo od EMC včetně doplňkových služeb.

Úvodní foto: © animind - Fotolia.com


Komentáře