Steve Jobs rezignoval na post generálního ředitele společnosti Apple

25. 8. 2011

Sdílet

Včerejší datum představuje významný milník v historii americké společnosti Apple, neboť post generálního ředitele opouští jeden za zakladatelů, přední inovátor a osobnost celé společnosti Steve Jobs. Své rozhodnutí v noci na dnešek sdělil v osmi větách radě společnosti prostřednictvím krátkého dopisu, v němž mimo jiné zmiňuje, že „již nadále nemůže plnit své povinnosti a závazky jako CEO společnosti Apple“. Celé znění dopisu si můžete přečíst na sesterském magazínu CIO Business World.

Jako svého nástupce Steve Jobs doporučil dosavadního COO (z angl. Chief Operating Officer – provozní ředitel) Tima Cooka, který se již v minulosti dočasně staral o úspěšný chod společnost během Jobsovi zdravotní indispozice. Ačkoliv důvod svého odchodu dnes už bývalý CEO společnosti přímo nezmínil, spekuluje se právě o Jobsově chatrném zdraví, neboť od ledna letošního roku trávil většinu času pod lékařským dohledem.

Zdraví nade vše

Sám Steve Jobs se však o svém zdravotním stavu veřejně téměř nikdy nezmiňoval. V roce 2003 mu lékaři diagnostikovali rakovinu slinivky, tumor se však podařilo úspěšně odstranit a Jobs se opět vrátil ke své práci. Nemoc však později zřejmě zasáhla i játra, což Jobse v roce 2009 donutilo podstoupit transplantaci, tehdy společnost opustil na 6 měsíců a řízení firmy dočasně přenechal svému současnému nástupci, 50letému Timu Cookovi. Veřejný rozruch a obavy rozvířil opět počátkem letošního roku, kdy z blíže nespecifikovaných zdravotních důvodů opět opustil svůj vedoucí post.

Investoři již tradičně spekulují, že hodnoty akcií společnosti Apple rostou a klesají společně se balancujícím zdravím Steva Jobse, což jen dotvrzuje sílu a význam Jobsovi osobnosti. Hodnota akcií společnosti během dneška klesla o sedm procent.

Tim Cook v nové roli

Nastupující šéf Tim Cook (na fotografii níže) není ve firmě žádným nováčkem, svého šéfa po dobu své působnosti zastupoval již třikrát. Poprvé tomu bylo před sedmi lety, kdy se Jobs zotavoval po lékařském zákroku odstranění nádoru slinivky. Značné zkušenosti s řízením podniku pak nabyl především v roce 2009, kdy celých šest měsíců úspěšně vedl společnost během Jobsovi zdravotní indispozice. Za poměrně krátkou dobu se mu podařilo navýšit cenu akcií společnosti Apple o 60 %, za což se mu rada následně odvděčila formou bonusu ve výši dvaceti dvou milionů amerických dolarů.

Naposledy se namísto Steva Jobse do čela společnosti postavil letos v lednu, kdy Jobs ze zdravotních důvodů musel opět opustit svůj post. Přes veškeré úspěchy se však na osobnost Tima Cooka dívají někteří analytici spíše skepticky. Roger Kay z asociace Endpoint Technology dokonce metaforicky uvedl, že „Tim Cook je člověk, který zajišťuje, aby vlaky odjely načas. Není kreativní génius. Ačkoliv má v určitých ohledech vlastnosti výborného manažera, bude pouze dohlížet, aby vlaky odjely načas, ale ne navrhovat, jak budou vlaky vypadat za pět let“. Na druhou stranu zpravodajská společnost CNN citovala analytičku Caroline  Milanesi společnosti Gartner tvrdící, že „Tim Cook si zaslouží velký respekt společnosti Apple. Navíc dokázal své schopnosti úspěšně řídit společnost“.

tim cook

Celá společnost pochopitelně neleží pouze na jediném člověku a pravděpodobně jsou přehnané obavy z její budoucnosti zbytečné, neboť by se Steve Jobs jistě ve vedení neobklopil lidmi, jimž by nedůvěřoval, nicméně s jeho odchodem z čelního postu společnost přichází o část svého charismatu, jež leželo právě v Jobsově osobnosti. Pakliže však zdravotní stav dovolí, Jobs se jistě bude dále angažovat v usměrňování vývoje podniku a pravděpodobně ani na své tradiční keynotes zcela nezanevře.

Našli jste v článku chybu?