Strmý pád prodejů PC v Česku, problémy má hlavně společnost Acer

Prodej PC v Česku (bez započtení serverů) se v prvním čtvrtletí letošního roku propadl meziročně o téměř třetinu, když se na trh dostalo 196 tisíc jednotek, což je v absolutních číslech zhruba o 92 tisíc kusů méně. Mezičtvrtletně vychází srovnání ještě hůře – pokles činí přibližně 45 %.


Uvádí to studie, kterou uveřejnila firma Gartner; výsledky přitom korespondují s prodejem PC v regionu EMEA, který podle Gartneru ve stejném období zažil snížení o 2,8 %. Na vině je podle tehdejšího prohlášení analytiků nejen nižší výdaje státních a vzdělávacích organizací, ale také konkurence v podobě mediálních tabletů a smartphonů.

Na poklesu prodejů v Česku se podíleli zejména spotřebitelé (-36,5 %) a také nižší zájem o notebooky (-35,4 %). Nákupy desktopů se zmenšily jen o 23 %, což způsobilo, že podíl desktopů vůči všem prodaným PC meziročně stoupl o téměř čtyři procentní body. Co se týče Top 5, trhu vévodí firma Hewlett-Packard, avšak největší vzestup prodejů je vidět u Samsungu a Lenova (+ 135, respektive +40 %), zatímco Acer hlásí o téměř dvě třetiny nižší dodávky.

Na Slovensku byl pád prodejů PC přece jen o něco nižší – celkový počet dodaných strojů činil 85 tisíc, což je meziročně o zhruba 15 % méně. Tamějším lídrem je pak firma HP následovaná Asusem.

 

Prodej PC v Česku (bez započtení serverů)

Podíl dodavatelů podle kusových dodávek, 1. čtvrtletí 2011

 

HP

27,0 %

Acer

16,6 %

Dell

12,2 %

Lenovo

9,7 %

Samsung Electronics

4,6 %

ostatní

29,9 %

Zdroj: Gartner, květen 2011Komentáře