Superpočítače by mohly brzy dosáhnout výkonnosti lidského mozku

18. 3. 2009

Sdílet

Modha informoval, že v současnosti neexistuje počítač, který by svým výkonem mohl konkurovat lidskému mozku. Porovnatelný počítač by měl být schopný vykonávat 38 tisíc trilionů operací za sekundu (38 PetaFlops) a měl by mít úložnou kapacitu 3 584 TB.

Pro porovnání, podle aktuálního žebříčku 500 nejvýkonnějších superpočítačů světa, který je k dispozici na stránkách top500.org, má nejrychlejší superpočítač RoadRunner výkon 1,105 PetaFlops, ve špičce pak 1,456 PetaFlops. Příkon tohoto superpočítače se pohybuje na úrovni 2,5 MW. V roce 2011 by měl být uvedený do provozu počítač Sequoia, objednaný pro Ministerstvo energetiky USA, který bude instalovaný v Lawrence Livermore National Laboratory v Kalifornii a jeho špičkový výkon bude na úrovni 20 PetaFlops a jeho 1,6 milionů procesorových jader bude uloženo v 96 skříních na ploše 318 metrů čtverečních.

Modha předpokládá, že díky tomuto trendu rostoucího výkonu superpočítačů by měl být model, schopný simulovat práci lidského mozku k dispozici už v relativně krátkém čase – podle něj konkrétně v roce 2018, což bude průlom, který umožní vědcům nebývalý náhled do toho, jak tento nejsložitější lidský orgán pracuje. Navíc nárůst počítačového výkonu by měl umožnit lidem lépe komunikovat s elektronickými zařízeními, jako budou např. roboty.

Projekt SyNAPSE, který má za cíl hledat na tyto otázky odpovědi, je podporovaný ogranizací DARPA, která spadá pod Ministerstvo obrany USA (a která stála u zrodu ARPA netu, předchůdce dnešního internetu) částkou 4,9 milionu dolarů.

Zdroj: IT News.sk

Našli jste v článku chybu?