Na druhou stranu na WCIT vznikla smlouva, která může podpořit země v cenzuře webového obsahu v delším časovém měřítku, říkají účastníci a pozorovatelé.
WCIT, která skončila v pátek, bude mít v krátkodobém horizontu na internet malý dopad, protože regulace nastíněné finálním dokumentem nebudou platit do roku 2015, a země, které je budou chtít zavést, budou potřebovat, aby jejich vlády smlouvu ještě před tímto rokem ratifikovaly.
V dlouhodobém časovém horizontu však odborníci ohledně dopadů smlouvy WCIT nemají jasno. Někteří pozorovatelé a účastníci diskusí mají obavy, že opatření ohledně bezpečnosti a spamu dodají některým zemím zástěrku k cenzuře webového obsahu. Tato opatření, která země podporují ke společné práci v boji s bezpečnostními problémy a spamem, mohou vést k tomu, že některé země přijmou restriktivní regulace filtrování obsahu, alespoň podle Sally Wentworthové, vedoucí manažerky veřejné politiky v Internet Society.
„Hovoříme tu o harmonickém vývoji mezinárodních telekomunikačních služeb,“ říká Wentworthová. „Chtějí země společné bezpečnostní postupy napříč hranicemi?“
Opatření ohledně bezpečnosti a spamu jsou součástí páté sekce finálního dokumentu.
Celých 89 zemí, včetně Ruska, Číny, Indonésie, Nigérie, Brazílie, Turecka, Singapuru a Saúdské Arábie smlouvu v pátek podepsalo, dalších 55 si ponechalo právo podepsat později, Nicméně USA, Velká Británie, Japonsko, Indie, Německo, Austrálie, Kanada, Itálie, Švédsko, Dánsko a několik dalších zemí včetně České republiky naznačily, že dokument nepodepíší. Ostatní ze 193 zemí účastnících se konkurence se nevyjádřily.
Podpora smlouvy byla silná u afrických, arabských a latinskoamerických zemí (výjimkami byly Keňa, Egypt, Katar a Chile), zatímco severní Amerika a Evropa vedly kampaň proti smlouvě.
Je smlouva efektivní?
Někteří pozorovatelé jednání WCIT nesouhlasí s potenciálním dopadem. Země, které chtějí cenzurovat internet, tak již činí, říká Dan Bart, výkonný ředitel konzultační společnosti Valley View a bývalý technický ředitel Asociace telekomunikačního průmyslu.
„Státy si budou dělat, co chtějí,“ řekl Bart. „Budete si dělat, co chcete, nezávisle na tom, co říká kus papíru.“
Milton Mueller, profesor informačních studií na univerzitě ve městě Syracuse a expert na řízení internetu předpovídá, že smlouva nebude mít na internet žádný vliv. „Slovo internet se v přijatých regulacích nevyskytuje,“ řekl Mueller v e-mailu. Opatření ohledně spamu a bezpečnosti „nejsou vůbec důležitá,“ dodává.
Jazyk smlouvy, jenž podporuje státy v tom, aby „podnikly potřebné kroky“ pro prevenci spamu, nenabízí podle Muellera zemím nové pravomoci.
„Mohou to státy dělat nyní?“ řekl. „Ano. Existují nějaké nové nové konkrétní regulační kompetence, které jsou těmito opatřeními uděleny ITU? Ne. Existují nové mezinárodní závazky, která jsou tímto opatřetím vnucována svobodným zemím zeměmi nesvobodnými? Ne.“
V následujících měsících země stanoví, jak smlouvu implementují do svých vlastních telekomunikačních a internetových regulací, říká Wentworthová.
Kritici finální verze smlouvy vznášejí námitky také proti několika dalším opatřením. Internet Society, americká delegace u WCIT a dašlí kritici protestují proti jazyku, který rozšiřuje definici subjektů, neboli „operačních agentury“ krytých regulacemi, a někteří kritici naznačují, že WCIT dokument poskytne zemím autoritu pro regulaci tvůrců internetového obsahu a vývojářů aplikací.
Smlouva podporuje regulaci
Smlouva z WCIT usnadňuje zemím regulovat webový obsah „s uplatněním nároku na legitimitu [těchto kroků],“ řekl jeden americký pozorovatel, který si nepřál být jmenován kvůli citlivé povaze diskutovaného problému.
WCIT byla jednou „z mnoha bitev, které budou válčeny ohledně budoucnosti internetu,“ řekl pozorovatel.
Tato konference a další nadcházející debaty dostávají podle tohoto pozorovatele internet na křižovatku. „Kterým směrem se vydá? Směrem zásadně otevřeného a volného, nebo vysoce regulovaného kontrolovaného, cenzurovaného a sledovaného nástroje?“
Spojené státy podle něj měly více tlačit na konečný jazyk smlouvy. „Jestliže je svoboda internetu opravdu důležitá, jestliže je nejvyšší prioritou americké politiky, potom existuje hodně zemí, které od nás potřebují podporu,“ řekl pozorovatel.
Někteří pozorovatelé zopakovali své obavy, že WCIT povede k balkanizaci internetu. „Cestou vpřed skončíme s oddělenými internety prvního a druhého světa,“ říká v e-mailu Daniel Berninger, zakladatel Voice Communication Exchange Commitee, skupiny pro podporu IP telefonie. „Všechny tyto tlaky se daly sledovat již před WCIT, ovšem nyní již nemůžeme odkládat naše pochyby o tom, co tyto tlaky znamenají pro jediný internet.“
Zdroj: IDG News Service