Pokud jste se dnes snažili připojit k anglické Wikipedii či vyhledávat pomocí amerického Googlu, jistě jste se již o protestní akci dozvěděli. Zatímco Google pouze zobrazuje odkaz na americkou petici proti dvojici navržených zákonů, anglická Wikipedia zcela zamezila přístup ke svému obsahu a pouze zobrazuje informace týkající se demonstrace proti SOPA a PIPA. Podrobnější informace o protestu Wikipedie přináší sesterský magazín CIO Business World. Co se za inkriminovanými zkratkami skrývá? Vše se točí kolem porušování autorských práv na internetu a celá problematika je poměrně složitá. Podívejme se však alespoň na základní fakta.
SOPA (Stop Online Piracy Act) a PIPA (Protect IP Act) jsou návrhy amerických zákonů představených v loňském roce ve Sněmovně reprezentantů Spojených států amerických. Jedná se o legislativní opatření umožňující důraznější boj proti poskytovatelům nelegálního internetového obsahu. Zjednodušeně řečeno, nový zákon by měl umožnit americkým soudům kompletně zablokovat kteroukoliv americkou webovou stránku, na níž se nachází nelegální obsah či pouze odkazuje na nelegální obsah. Dále by soud danému webu mohl zakázat provoz reklamy a využívání platebních služeb (jako PayPal).
Jak plyne z obou zákonů, americká vláda by tak získala zásadní moc nad internetovým obsahem, čímž se ve svém vývoji lidstvo navrací zpět k dobám tvrdé cenzury. Zástupci Wikipedie v zákonech dle svých slov vidí velké nebezpečí ohrožující svobodu internetu. Mohlo by například dojít k situaci, kdy se na Wikipedii nepozorovaně objeví odkaz na nelegální internetový obsah, což by dalo americké vládě podnět k zablokování celé sítě. Proto dnes Wikipedia na celý den znepřístupňuje své služby, aby demonstrovala, jak by situace mohla v budoucnu vypadat.
Situace se však (pravděpodobně rovněž díky protestům) zatím vyvíjí v neprospěch nově navrhovaných zákonů, neboť se od zamezování „svobody slova“ distancoval sám Bílý dům. To však ještě neznamená, že SOPA a PIPA nemůže být prosazena.