eSIM (embedded SIM) má stejnou funkci jako klasická SIM karta. Uživatel ji ovšem do zařízení nevkládá, ale prostřednictvím QR kódu do něj jen nahraje tzv. eSIM profil. Poté se zařízení přihlásí k mobilní síti T-Mobile jako s klasickou SIM kartou. Do zařízení může být souběžně uloženo i více eSIM profilů, pouze jeden je ale v daném okamžiku aktivní (tj. přihlášený do mobilní sítě).
Podle společnosti Apple je eSIM v nových modelech iPhone podporovaná v deseti zemích na světě u celkem čtrnácti operátorů.
„Nové modely telefonů iPhone budou nejdříve podporovat pouze klasické SIM karty. Jakmile ale Apple provede ohlášenou aktualizaci SW, budou moci naši zákazníci iPhony využívat se vším všudy. T-Mobile je jako první v Čechách připravený na podporu technologie eSIM,“ řekl manažer inovací Jan Fišer, který má v T-Mobile projekt eSIM na starosti, a doplnil, že aktualizace operačního systému iOS 12 by výrobcem měla proběhnout do konce letošního roku.
„Předpokládáme, že se výrobci začnou postupně od plastových SIM karet odklánět a do svých telefonů a dalších zařízení budou eSIM integrovat,“ řekl Juraj Bóna, ředitel B2C marketingu a řízení produktů společnosti T-Mobile. Nové modely Apple iPhone jsou první zařízení s plánovanou podporou eSIM v nabídce T-Mobile.
Nástup eSIM jde ruku v ruce s rozvojem internetu věcí (IoT) díky snadné aktivaci, správě a hromadnému ovládání IoT zařízení. Jde například o chytré hodinky, fitness trackery, měřicí čidla nebo třeba chytré automobily a další doplňky, které dnes propojujeme se svým mobilním telefonem.
Příkladem takové zařízení může být například Zoxcall, které uvedla na trh stejnojmenná firma ve spolupráci s operátorem O2.