Technologie, které frčí: Prožitkový marketing či chytré IoT

28. 1. 2019

Sdílet

To jsou klíčové trendy dle nejnovější studie Deloitte Tech Trends 2019: Beyond the digital frontier. Podle více než tisícovky oslovených vedoucích IT pracovníků vidí nadnárodní společnosti a další velké organizace největší výhody AI ve zdokonalení produktů (44 %), optimalizaci interních procesů (42 %) a zlepšeném rozhodování (35 %).

„Role AI ve firmách rychle poroste. Kognitivní nástroje jsou v IT prostředí dnes již prakticky standardem. V následujících letech bude AI sloužit nejen ke zvýšení výkonnosti zaměstnanců, ale ve větší míře i k automatizaci řady obchodních a provozních procesů,“ říká Štěpán Húsek, partner technologického poradenství v oddělení poradenských služeb Deloitte.

Plného využití potenciálu IoT se podle expertů Deloitte dočkáme až s letošním nástupem sítí páté generace (5G). 5G sítě nabídnou vyšší přenosovou rychlosti a nižší latenci. A do konce roku 2020 spustí síť nové generace na 51 operátorů.

Sociální a mobilní platformy se pomalu stávají minulostí. Nástroje pro správu obsahu nebo SEO nahradí nová generace marketingových nástrojů a technik. Ty se zaměří na zákaznickou zkušenost, budování důvěry, angažovanost a přesně změří dopad marketingových aktivit.

Odborníci Deloitte předpovídají, že prožitkový marketing využívající analytické a kognitivní nástroje umožní přesněji interpretovat chování a přání zákazníků a dokáže na základě dat určit způsob, jak s nimi nejlépe pracovat.

„Šéfové marketingu a IT budou nuceni začít využívat arzenál nových marketingových nástrojů, které jim nastupující technologie nabídnou. Zejména data jim umožní hlubší porozumění zákazníkům. Během rozhodovacího procesu zákazníka analytika v reálném čase vyhodnotí, kdy a jak mu poskytnout určitý prožitek. A nakonec by jim nové technologie měly umožnit dodat zákazníkovi relevantní obsah ve správný čas,“ dodává Húsek.

 

Další témata studie Tech Trends 2019:

  • NoOps: Technologie cloud computingu povede k automatizaci. Pro správu IT infrastruktury a softwaru již nebude zapotřebí speciální tým. To umožní nasadit IT zdroje na činnosti, které přímo podporují obchodní výsledky firem.
  • Inteligentní uživatelská rozhraní: Od tradiční komunikace prostřednictvím klávesnice a dotykové obrazovky se dostáváme ke komunikaci pomocí hlasových příkazů. 
  • DevSecOps: Jde o zkratku pro vývoj, zabezpečení a provoz, které se snaží od počátku vývoje aplikace automatizovat bezpečností úlohy tím, že do pracovního postupu vloží důležité procesy a prvky zabezpečení.
Našli jste v článku chybu?