Technologie pro rozpoznání lidské tváře by měla být regulována, v sázce je i vaše soukromí

14. 8. 2012

Sdílet

Rostoucí využití počítačových nástrojů pro rozpoznání lidské tváře vzbuzuje obavy o zachování soukromí občanů, sdělil senátor Al Franken, předseda komise zabývající se soukromím, jež spadá pod justiční komisi senátu. Během slyšení komise vyzval Al Franken federální úřad FBI a společnost Facebook, aby změnily způsob využití technologie rozpoznání obličeje. „Věřím, že je naším základním právem chránit své osobní informace,“ uvedl Franken.

Žádný ze současně platných amerických zákonů nikterak neomezuje využití inkriminované technologie ve veřejných či privátních sektorech, sdělili svědci, jež komise předvolala. FBI a Ministerstvo vnitřní bezpečnosti Spojených států amerických vlastní rozsáhlou databázi biometrických údajů, k nimž nyní přidávají data popisující lidské tváře. Mezitím na internet nahrávají uživatelé Facebooku každý den na 300 milionů fotografií, řekla Jennifer Lynch, právní zástupkyně Electronic Frontier Foundation. „Mnoho Američanů si vůbec neuvědomuje, že již jsou zahrnuti do databáze obličejů.“

FBI údajně testuje technologii rozpoznání obličeje pro kriminální účely. Používá policejní fotografie zadržených a její databáze tedy neobsahuje obličeje osob, které nikdy neměly problémy se zákony. Ostatní předvolaní svědci sdělili, že technologie představuje užitečný nástroj, který pomáhá policii dopadnout hledané osoby rychleji a věrohodněji.

 

Zdroj: IDG News Service

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality