Telefónica se opět chlubí nejlepším internetem

Společnost Telefónica O2 znovu publikovala výsledky průzkumu veřejného mínění, který tvrdí, že její mobilní internet je prý nejlepší. Mají takové průzkumy ale vůbec nějaký smysl?


Zástupci společnosti Telefónica O2 informovali o tom, že česká veřejnost již údajně podruhé potvrdila, že nejlepším poskytovatelem mobilních datových služeb a nejkvalitnějšího pokrytí je společnost Telefónica Czech Republic. Vyplynulo to z druhé vlny průzkumu provedeného společností Ipsos. Podobné výsledky již přitom byly jednou zveřejněny na konci letošního dubna.

Mobilní internetové připojení od O2 označuje v průzkumu za nejlepší 37 % respondentů, což je o 3 % více než v prvním průzkumu. V celkové spokojenosti s kvalitou sítě dominuje operátor před konkurencí se 40 % dotázaných. Průzkumu se zúčastnili respondenti z celé České republiky. Výsledky se nelišily v závislosti na věkové kategorii ani na velikosti místa bydliště respondentů.

Problémem ovšem je, že průzkum společnosti Ipsos Tambor může být do velké míry ovlivněn obecným míněním či marketingovými kampaněmi a zakládá se přinejmenším na měkkých subjektivních metrikách. Naopak v testu, který proběhl během února na FEKT VUT v Brně a který měřil skutečné rychlosti, byla Telefónica O2 poražena sítí konkurenční společnosti T-Mobile, která má pro mobilní 3G internet nasazenu technologii HSPA+. Tento test konkrétně srovnával 3G mobilní sítě v 21 největších městech České republiky a zaměřil se výhradně na porovnání dosahovaných rychlostí uplinku, downlinku a také na výši latence u jednotlivých operátorů. V něm ovšem Telefónica O2 skončila ve všech kategoriích na druhém místě.

Poslední avizovaný výzkum veřejného mínění realizovala společnost Ipsos na přelomu června a července 2011. Uvedené otázky byly součástí omnibusové studie. Reprezentativní dotazníkové šetření proběhlo mezi 1 016 respondenty metodou CAPI (osobní dotazování).Komentáře