Všem novým zákazníkům je adresa IPv6 přidělena automaticky během zřízení služby. Stávající zákazníci mohou o podporu IPv6 požádat společně se službou „pevná IP adresa“ za zvýhodněnou cenu 1 Kč měsíčně. Spuštění protokolu IPv6 umožní přímou adresaci jednotlivých zákazníků i jejich zařízení, a tedy i přímý přístup ze sítě. V praxi to znamená, že bude možné v budoucnu například připojit větší počet zařízení v domácnosti k internetu s vlastní veřejnou adresou IP, což může být výhodou pro nově zaváděné doplňkové telekomunikační služby.
Společnost O2 na zpřístupnění služeb přes internetový protokol verze 6 (IPv6) pracuje již od roku 2010. „Jako jeden z prvních operátorů v České republice spouštíme IPv6 v plném provozu. Až dojde k širšímu nasazení IPv6 ze strany provozovatelů internetových služeb, naši zákazníci na to budou připraveni.“ vysvětluje Aleš Veselý, marketingový ředitel segmentu domácností společnosti Telefónica Czech Republic. Zatím však provozovatelé webových serverů i dalších internetových služeb pracují v duálním provozu, aby jejich služby byly dosažitelné jak prostřednictvím IPv4, tak i prostřednictvím adresy IPv6.
Na technickém webu O2techzona.cz jsou pro zákazníky připravené srozumitelné návody, které ukazují, jak nastavit koncové zařízení pro využívání IPv6. O2 Guru jsou připraveni zájemcům pomoci také prostřednictvím Facebooku, Twitteru i e-mailu a také v prodejnách.
Koncová zařízení pro domácnosti, Comtrend VR-3026e (VDSL) a Huawei EchoLife HG622u (VDSL), podporují protokol IPv6 po aktualizaci firmware. Modem ZyXEL Prestige 660HN-T3A (ADSL) bude mít aktualizovaný firmware s podporou IPv6 dostupný ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku. Koncová zařízení internetových a datových služeb pro firemní zákazníky podporují IPv6 již od loňského roku.
Kvůli rychlému úbytku adres IPv4 nasazuje Telefónica pro nové zákazníky služby Internet na doma vedle IPv6 také NAT, tedy překlad síťových adres (Network Address Translation). To de facto znamená, že nově připojení zákazníci nebudou moci provozovat ve své lokální síti žádná zařízení, ke kterým by byl možný přístup ze sítě využívající protokol IPv4. Současně budou tito zákazníci ve „starém“ adresním prostoru vystupovat všichni pod jednou vnější adresou a nebude proto možno řídit vzdálený přístup k některým internetovým službám na základě adresy IPv4 klienta. „Pokud zákazník z jakéhokoliv důvodu potřebuje vlastní adresu IPv4, může si ji při zřízení služby, nebo kdykoliv později v prodejně O2 nebo na telefonickém centru objednat. Samozřejmě může využít také adresy IPv6,“ dodává Veselý. Jedná se ale o placenou službu.
IPv6 nabízí 340 sextilionů adres
S bouřlivým rozvojem internetu rychle ubývá adres systému IPv4, které jsou k jeho fungování nezbytné. Aby mohl internet po celém světě nadále růst, byl vytvořen systém IPv6. Zatímco stávající systém nabízí teoreticky zhruba 4 miliardy adres, nový jich nabídne zhruba 340 sextilionů, tedy 3,4×1038.