Téměř pětinu času čeští zaměstnanci netráví pracovní činností, firmy to stojí statisíce korun měsíčně

21. 10. 2010

Sdílet

Měsíčně tak firmy při průměrných mzdách vynaloží částku 535 tisíc za neodvedenou práci na každých sto počítačích (více než sto počítačů vlastní 65 % podniků s obratem nad miliardu korun ročně).

Podle výzkumu zaměstnanci v průměru více než 80 minut z osmi hodinové pracovní doby využívají k brouzdání po internetu, hraní her nebo jiné nepracovní činnosti. Podnik zaměstnance přirozeně platí i za dobu nestrávenou výkonem povolání. Při průměrném platu 23 500 korun hrubého, který pro firmu znamená náklady na pracovníka 31 490 korun, podnik zaměstnanci měsíčně vyplatí 5 353 korun za neodpracovaný čas.

České podniky podceňují kontrolu nad svými zaměstnanci a v nedostatečné míře využívají nástroje monitorující činnost na počítačích. Přitom přiměřený dohled nad pracovními aktivitami přináší firmám vyšší efektivitu práce a úsporu finančních prostředků. Nedostatečná kontrola pracovníků se týká především malých a středních firem s vyšším počtem počítačů. Průzkum společnosti SODATSW, která se dotazovala organizací s obratem od 10 milionů až do 50 miliard korun za rok, ukázal, že přes sto počítačů vlastní 23 % podniků ze SMB sektoru.

„Menší firmy, jejichž roční obrat nepřesahuje miliardu korun ročně, často považují softwary pro monitoring zaměstnanců za zbytečné. Neuvědomují si však, že právě tyto nástroje jim mohou ušetřit významnou část nevhodně vynaložených investic, které mohou použít pro další rozvoj podniku,“ uvedl Zdeněk Sauer ze společnosti SodatSW.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?