Test: Windows 7 vs. Ubuntu 10.04 z hlediska spotřeby energie

Redaktoři webu Phoronix uskutečnili rychlý test energetických nároků notebooků s Windows 7 a s Ubuntu 10.04. Překvapením byl velký rozdíl ve spotřebě energie a tím pádem i ve výdrži na baterie.


Test byl konkrétně provedený na notebooku Lenovo ThinkPad T61 a netbooku Asus Eee PC 1201N a použity byly 64bitové verze operačních systému Windows 7 Professional x64 a Ubuntu 10.04 LTS x86_64. Výraznější rozdíly se projevily hlavně na netbooku Asus, kde u čerstvě nainstalovaného OS bez dalšího softwaru spotřebovával Ubuntu až o 56 % více energie než Windows 7.

Po doinstalování ovladačů čipové sady s integrovanou grafickou kartou nVidia GeForce 9400M s funkcí pro úsporu energie Powermizer si oba operační systémy na Eee PC ještě polepšily, ale rozdíl mezi nimi se ještě více prohloubil na celých 65 %. U notebooku Lenovo, který disponoval diskrétní grafickou kartou Quadro NVS 140, nebyl rozdíl až tak výrazný – po čisté instalaci byl rozdíl ve spotřebě jen 14 % v neprospěch Ubuntu a po dodání ovladačů se pak snížil dokonce jen na 4 %.

Detaily měření a příslušné grafy najdete na webu Phoronix.

Zdroj: IT News.skKomentáře