Hrozby číhají na uživatele v řadě nečekaných podob: od zavirovaných digitálních fotorámečků a mobilů po útoky na jejich internetové bankovnictví. Řešením je podle odborníků zejména prevence a zvyšování povědomí o hrozbách u samotných uživatelů.
V Konferenčním centru City v Praze v minulém týdnu proběhla odborná konference Trendy v internetové bezpečnosti, která se zaměřila na novinky z oblasti internetových útoků a zabezpečení před nimi. Aktuálnost tématu potvrdil vysoký zájem o účast z řad odborné veřejnosti - celkem 13 přednášek si vyslechlo téměř 140 zájemců z oblasti internetové bezpečnosti, elektronického bankovnictví a médií.
Konferenci uspořádaly čtyři zpravodajské servery: Lupa.cz, Měšec.cz, Podnikatel.cz a Root.cz, které patří do rodiny vydavatelství Internet Info. Program byl rozdělen do dvou částí – dopolední blok byl zaměřen na bezpečnost z hlediska technologie, odpolední část pak byla věnována bezpečnosti bankovních služeb.
Na úvod představil Daniel Dočekal nejčastější rizika, se kterými se uživatel může na internetu setkat. Ve své přednášce nešetřil uživatele ani banky a další instituce. Za základní hrozbu internetové bezpečnosti označil samotného uživatele, přičemž nejúčinnější řešení vidí ve vzdělávání a osvětě. Jan Guzanič (Cleverlance Enterprise Solutions) se zaměřil na aktuální typy phisingových útoků a prorokoval další navýšení kyberkriminality, za kterým bude stát stávající ekonomická krize.
O trendech v počítačových hrozbách hovořil Filip Navrátil (Eset software), přičemž za ty klíčové označil zcizení účtů a hesel, malware v podobě falešných kodeků, či šíření falešných antivirů. Na bezpečný vzdálený přístup k firemním sítím svým tématem zacílil Petr Krčmář (Root.cz), na něhož navázal nezávislý konzultant Rastislav Turek s prezentací o cílených útocích na klienty bank. Konstatoval, že na drtivé většině webů jsou velmi nebezpečné chyby.
O důvěře v certifikáty pohovořil Pavel Vondruška (Telefónica O2 Czech Republic). Poté Karel Kuchařík (Policejní prezidium ČR) rozebral současné aktivity a postupy policie v oblasti internetové kriminality a zmínil hlavní problém spočívající v nízké informovanosti uživatelů.
Odpolední pásmo přednášek otevřel Jiří Kašpar (PNB), který porovnal požadavky na systémy internetového bankovnictví před deseti lety a dnes. O tom, jaká jsou bezpečnostní rizika při placení kartou na internetu a jak jim předcházet informoval Karel Kadlčák (Sdružení pro bankovní karty). Odborníci z České spořitelny David Pikálek a David Lorenc rozebrali možnosti zabezpečení internetbankingu a jejich budoucnost.
Humorem ani kritikou nešetřil Zdeněk Blažek (Commerzbank), který se zaměřil na získávání elektronických důkazů. Zdůraznil, že policie má zásadní problém při získávání odborníků a v délce řešení trestných činů z této oblasti, mezery vidí také v legislativě. Konzultant v oblasti IT Jiří Nápravník představil přednosti a nevýhody elektronického podpisu. Celou konferenci pak uzavřel František Klufa (Finanční arbitr České republiky), který hovořil o reklamacích a řešení sporů.