Třetina nelegálního softwaru přímo ohrožuje jeho uživatele, tvrdí IDC

7. 3. 2013

Sdílet

Podle studie, kterou udělalo IDC pro Microsoft, stráví domácí uživatelé letos jen nápravou nákazy globálně až 1,5 miliardy hodin ročně. Studie vyčíslila i přímé a nepřímé finanční náklady na odstranění problémů s nelegálním softwarem -- na částku okolo 400 miliard korun (pro domácnosti) a neuvěřitelné dva biliony pro firmy.

Z výzkumu vyplývá, že padělaný software pochází ve 45 procentech z internetu. Více než tři čtvrtiny programů (78 procent) stažených z webových stránek nebo výměnných sítí obsahují spyware. Více než třetina neoriginálního softwaru staženého z internetu (36 procent) pak obsahuje škodlivý software typu trojský kůň nebo adware zahlcující počítač nevyžádanou reklamou.

„Výsledky výzkumu jsou jednoznačné: na uživatele, kteří narazí na padělaný software, čeká reálné nebezpečí,” shrnuje John Gantz, vedoucí výzkumu společnosti IDC. „Někdo možná i vědomě sáhne po padělaném softwaru, aby ušetřil peníze, ale malware spojený s nelegálními kopiemi softwaru ve výsledku místo úspor přinese významné finanční i emociální náklady pro domácí i firemní uživatele.”

 

Zjištění studie „Nebezpečný svět padělaného a pirátského softwaru“

  • 21 procent nelegálního softwaru pochází z kamenných obchodů, 45 procent je staženo z webu, 16 procent jsou „vypůjčené“ kopie.
  • 64 procent respondentů, kteří se setkali s padělaným softwarem, zaznamenalo bezpečnostní problémy.
  • Ve 45 procentech případů zaznamenali uživatelé padělaného a nelegálního softwaru zpomalení svého počítače a museli software odinstalovat.
  • 48 procent respondentů podotklo, že se při používání padělaného softwaru nejvíce obávali o bezpečí svých dat.
  • 29 procent respondentů se nejvíce obává ztráty osobních informací a možné krádeže identity.
Našli jste v článku chybu?