Trh s tiskárnami v Česku ovládl Canon

Celosvětový trh s tiskárnami, kopírkami a multifunkčními zařízeními v roce 2011 stagnoval a ani pořadí hlavních aktérů se až do 11. místa vůbec nezměnilo. Uvádí to ve své zprávě společnost Gartner.


Po výrazném růstu v roce 2010 počet prodaných zařízení v loňském roce klesl o 0,8 procenta, a to na celkovou hodnotu 120,6 milionu přístrojů. Celkové tržby dodavatelů v roce 2011 dosáhly výše 52,2 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 4,3 procenta.

Za stagnací trhu se podle analytiků skrývá výrazný pokles zájmu domácností (o 7,2 procenta) a naopak růst prodejů do firemní sféry a vládního sektoru (o 2,1 procenta).

Pozici globálního lídra si v kusových dodávkách udržela firma Hewlett-Packard, jejíž dynamika prodejů byla zhruba v souladu s celkovým trhem. Nadprůměrnou hlásí celkově čtvrtý Samsung (+ 5 %), podprůměrnou naopak celkově třetí Epson (–6 %). Z první desítky dodavatelů zaujme ještě Lexmark, jehož prodeje se meziročně snížily o více než čtvrtinu.

Co se týče českého trhu, data za celý rok pro jednotlivé země nejsou k dispozici, pouze za čtvrté čtvrtletí. V tom se v Česku prodalo celkem 173 tisíc přístrojů, což představuje meziroční vzestup o více než 3 %.

Za pozornost stojí především raketový růst prodejů značky Canon, když tato firma dokázala prodat v ČR na 75 tisíc tiskáren, kopírek a multifunkčních zařízení a svůj tržní podíl tak téměř zdvojnásobila (konkrétně +81 %).

Z první pětky naopak silně ztrácela firma HP (–27 %), což jí stálo vedoucí postavení, jež měla o rok dříve. Problémy jsou vidět i u Epsonu (–14 %). I ostatní dodavatelé z top 100 meziročně prodaly méně, i když ne tak razantně.

 

Prodeje tiskáren, kopírek a multifunkčních zařízení v Česku

Podíl dodavatelů podle kusových dodávek, 4. čtvrtletí 2011

Canon

41,8 %

HP

23,8 %

Epson

15,0 %

Samsung Electronics

7,1 %

Konica Minolta

3,2 %

ostatní

9,2 %

Zdroj: Gartner, březen 2012Komentáře