Hlavní navigace

Trustport varuje před riziky na Facebooku. Jaká jsou?

3. 2. 2010

Sdílet

Používání sociálních sítí bez antivirové ochrany není bezpečné

 

Trustport ve své nejnovější bezpečnostní zprávě uvádí, že zatímco výhody sociálních sítí jsou zjevné už po krátké době jejich používání, rizika z těchto sítí vyplývající většina uživatelů přehlíží. V sázce je jak ztráta soukromých osobních dat, tak možnost infekce škodlivými kódy.

VirusV poslední době dochází na Facebooku k masovému nárůstu podvodných skupin a sociálního inženýrství. Pochybné kouzlo těchto podvodných skupin spočívá hlavně v jejich názvu, slibujícím každému, kdo se je skupině přidá, nějakou zajímavou novou funkci. Příkladem takového podvodu je Stalker Catcher, rozšířený na Facebooku v mnoha variantách. Uživatelé jsou lákáni do skupiny pod záminkou, že uvidí přesně, kdo a kdy si prohlíží jejich osobní profil. Uposlechnutí instrukcí pro údajnou aktivaci funkce nevedou k ničemu jinému než rozeslání pozvánky do skupiny všem kontaktům oběti podvodu. Facebook s ohledem na ochranu soukromí neumožňuje sledovat, kdo si prohlíží které osobní profily, ani jako standardní funkci, ani jako možnou funkci doplňkových aplikací.

Počet uživatelů, kteří se dobrovolně přidají do podvodné skupiny a pošlou pozvánku všem svým kontaktům, je překvapivě vysoký. Díky této neopatrnosti získávají osoby, které za podvody stojí, snadným způsobem obsáhlé databáze kontaktů. Tyto databáze mohou později koupit jiné složky kybernetického zločinu, a použít je pro rozesílání spamu nebo další phishingové podvody. Některé podvodné skupiny výslovně vyzývají uživatele, aby si instaloval určitou aplikaci, což je ještě nebezpečnější. Riziko infekce škodlivými kódy by se nikdy nemělo podceňovat.

Pro bezpečnější používání Facebooku by se podle Trustportu uživatelé měli řídit dvěma hlavními zásadami. Za prvé, nevěřit okázalým slibům, obsaženým v názvu skupiny. Před připojením se ke skupině je dobré zvážit, jak reálné tyto sliby jsou a jestli si vůbec zaslouží pozornost. Za druhé, používat pravidelně aktualizovaný antivirový a antispywarový software.

Našli jste v článku chybu?