Analytická síť Eset ThreatSense, která sbírá údaje o počítačových hrozbách, zjistila, že šest počítačů z tisíce se 26. 3. 2014 stalo terčem pokusu o zapojení do sítě, která se podílí na těžbě virtuální měny Bitcoin.
Na vině byl trojský kůň VBS/CoinMiner, který existuje ve dvou variantách, z nichž jedna se popsala už v prosinci 2012 a druhá v září 2013. Šíří se ve vlnách s přibližně tříměsíční periodou. A poslední vlna se zacílila především na Českou republiku a na Slovensko.
V Česku byl podíl této hrozby na všech zachycených hrozbách 9,9 procenta a na Slovensku to bylo 7,92 procenta. Zemí s třetím nejvyšším výskytem – ale ve výši pouhých 8 promile - bylo Řecko.
VBS.CoinMiner je rodina skriptů vytvořených ve Visual Basicu. Jsou to malé, nenápadné soubory (často zašifrované), které se díky tomu snadno šíří buď stahováním z webových stránek, nebo v emailech.
Nejsou to ale programy, které by dělaly samotnou těžbu bitcoinů. Trojské koně mají pouze za úkol tyto výkonné programy stahovat či updatovat a stahovat pro ně konfigurace, připravovat pro ně prostředí (například přidáním výjimky do firewallu nebo jeho vypnutím), a také je spouštět.
Eset také oznámil, že na trh uvedl novou verzi řešení Cyber Security Pro a Cyber Security, antimalware pro počítače Mac.
Mezi hlavní vylepšení patří například nový modul Anti-Phishing, který přidává novou vrstvu ochrany: hlídá, zda navštívená internetová stránka je skutečně legitimní web, nebo zda nejde o podvodnou stránku, která se snaží získat citlivé osobní údaje, jako jsou uživatelská jména a hesla nebo informace o bankovních účtech či kreditních kartách.
Inovovaný modul Social Media Scanner zase zlepšuje ochranu facebookového účtu uživatele i jeho přátel a navíc přidává vrstvu ochrany pro Twitter. Umožňuje mj. skenovat účty, a to buď automaticky, nebo na vyžádání a ukazuje i aktuální úroveň nastavení ochrany soukromí na Facebooku i Twitteru nebo doporučuje případně změnu nastavení. Novinkou je i přepracované uživatelské rozhraní.