Hlavní navigace

Tvůrci zákeřného softwaru už poskytují pro své produkty i on-line technickou podporu

3. 4. 2010

Sdílet

To, že různé hackerské či jiné podvodné aktivity začínají mít poměrně zřetelné známky ryze ekonomické podoby, je už zjevné již mnoho měsíců – na internetu se například rozvinuly poměrně čilé obchody s kradenými informacemi uživatelů, jako jsou jejich osobní údaje či čísla platebních karet, fungování režimu poptávka/nabídka je zřetelná i u programů dovolujících vniknutí do uzavřených systémů, u exploitů a podobně. Ale že by tvůrci podvodných programů nabízeli i živou technickou podporu, která je určena přímo pro oběti, kteří si je nainstalovali, to úplně obvyklé není a dokazuje, jak dobře organizovaná je dnes podzemní ekonomika.

Zmíněná aktivita se podle zprávy, kterou uveřejnila společnost Symantec, týká produktu Live PC Care, což je falešný antivirový program. Když si jej uživatelé jako domnělý antimalware nainstalují, uvidí, že jejich počítač je prý zamořen různými nákazami. Tím se Live PC Care nevymyká dalšímu obdobně koncipovanému softwaru -- co však z něj činí výjimku, je velké žluté tlačítko označené jako „online support". Kliknutím na něj se oběť spojí s agentem, který je schopen odpovídat na otázky prostřednictvím instant messagingu (chatu).

Podle Symantecu se nejedná o žádný skript, ale opravdu o živou osobu, což v uživateli vyvolává pocit, že se jedná opravdu o legitimní produkt a jeho důvěra v něj se tak zvýší, a to i přesto, že se zmíněný člověk snaží uživatele přesvědčit především o tom, aby za produkt zaplatil částku od 30 do 100 dolarů.

Organizace Innovative Marketing je další organizací, jež podle bezpečnostních odborníků nabízí technickou podporu pro své ne zcela bezproblémové produkty WinFixer -- její support pracuje podobně jako v případě Live PC Care, avšak jako komunikační kanál využívá dokonce call centrum.

Že falešné antiviry představují mimořádnou hrozbu, ukazují i průzkumy, podle kterých patří tato hrozba mezi ty nejzákeřnější (ve svém důsledku totiž obvykle oslabuje ochranu uživatelova PC, avšak vyvolá v těchto lidech falešnou představu naopak o vyšším stupni zabezpečení). Jen v období mezi červencem 2008 a červnem 2009 Symantec zjistil, že o instalaci se falešný antivirus pokusil ve 43 milionech případů.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?