Nová serverová verze Ubuntu, přezdívaná také jako "Karmic Koala", má zahrnovat podporu jak pro technologii EC2, již využívají služby Amazon Web Services, tak i pro AMI (Amazon Machine Images) usnadňující spolupráci různých aplikací s podobnou konfigurací využívajících služeb cloud computingu. Samotný Amazon EC2 podporuje systémy Windows Server 2003, OpenSolaris a řadu dalších linuxových distribucí, včetně Red Hat Enterprise a Oracle Enterprise.
Nad rámec podpory amazonového EC2 počítá Ubuntu se začleněním open source nástroje Eucalyptus, jenž firmám umožní vytvářet podmínky pro cloud computing v jejich vlastních datových centrech. Nabídne také lepší řízení datového centra ohledně spotřeby energie, což znamená, že dovolí serveru přejít do režimu spánku v případě, že aktuálně nemá využití, a naopak rychlé obnovení provozu při zvýšení zátěže.
Canonical každý rok uvolňuje dvě nové verze systému Ubuntu, vždy v dubnu a v říjnu. Každá aktualizace pak dostává zvířecí přezdívku. Tak například u verze 8.10 vydané v říjnu 2008 to byl "Intrepid Ibex", což se dá do češtiny přeložit jako "Nebojácný kozorožec". Verze 8.10 byla zaměřená na zjednodušení konfigurace připojení k internetu a zlepšení uživatelského rozhraní, zejména pro netbooky.
Cílem "Jaunty Jackalope", dubnové verze 9.04, je pak zkrátit čas bootování až na 25 vteřin, opět hlavně u netbooků. Karmic Koala si také neklade malé cíle: rychlost bootování má být opět o něco rychlejší než u Jackalope, a cílem je i zatraktivnit bootovací a přihlašovací obrazovku.