Ultrabooky s čipy Haswell - uvedení na trh se blíží

Počítače s procesory Intel Haswell, novou generací čipů Core, se na trhu objeví už v první polovině příštího roku. Oznámil to šéf Intelu Paul Otellini.

Ultrabooky s čipy Haswell - uvedení na trh se blíží


Podle něj Haswell nabídne v porovnání se současnými čipy Ivy Bridge dvakrát větší výkon ultrabooků nebo až dvojnásobnou výdrž jejich chodu na baterie. Ultrabooky jsou přitom už dnes známé svým vysokým výkonem při schopnosti dlouho pracovat na jedno nabití baterie.

Minimální spotřeba čipů Haswell je 10 wattů, což je oproti Ivy Bridge méně o 40 procent méně. Intel oddělil vývojovou řadu Haswell do dvou větví - 10wattové modely určené pro ultrabooky v podobě tabletů, a 15, respektive 17wattové procesory navržené pro plnohodnotné ultrabooky a notebooky.

Nový grafický procesor v Haswellu podporuje grafiku podporující rozlišení displeje až 4 096 x 3 072 pixelů. Ultrabooky s Haswellem budou mít zabudované bezdrátové napájení, podporu pro technologii NFC, schopnost hlasové interakce a také poskytnou mnohem širší možnosti zabezpečení.

Haswell by mohly podle některých analytiků povzbudit prodeje ultrabooků, jež nejsou v současnosti zákazníky nijak závratně žádány. Podle globální studie IDC i Gartneru dokonce jejich prodej ve třetím čtvrtletí poklesl mezičtvrtletně o téměř desetinu. Jednou z příčin jsou prý stále vysoké ceny těchto zařízení.

Řada ultrabooků s procesory Ivy Bridge by ale měla své zákazníky najít po uvedení operačního systému Windows 8. Podle Otelliniho je v současnosti na trh připraveno 140 ultrabooků, z nichž 40 disponuje podporou dotykového ovládání. A méně než deset pak může fungovat i jako tablet. Otellini také poukázal na cenu přístrojů, z nichž naprostá většina přesahuje hodnotu 700 dolarů.

Úvodní foto: © Dell


Komentáře