Úroveň kyberútoků se loni zvýšila o více než polovinu

20. 1. 2010

Sdílet

Úroveň kyberútoků se loni zvýšila o více než polovinu


Jak vyplývá z roční bezpečnostní zprávy společnosti Cisco, na rostoucí úspěšnost útoků mají vliv především sami lidé, nikoliv technologie, které používají. Podle studie využívají nové útoky především důvěry lidí v sociální sítě, jejichž používání v soukromém i pracovním životě rapidně roste. Riziko však nadále představuje i spam, jehož objem by se podle odhadů Cisco mohl letos zvýšit o 30 až 40 procent.

 

Útoky na sociální sítě

Cisco uvádí, že například jen počet aktivních uživatelů služby Facebook se loni ztrojnásobil na 350 milionů a každá padesátá stránka otevřená zaměstnancem nějaké firmy se týkala sociálních médií. Sociální sítě se však staly současně oblíbeným terčem kyberútoků. Jejich uživatelé totiž až nepřiměřeně důvěřují ostatním členům sítě a jsou tak méně obezřetní ve vztahu k možnému šíření škodlivého software, například spyware nebo počítačových virů.

Jedním z útoků zaměřených na sociální sítě byl například červ Koobface, který se poprvé objevil už v roce 2008 na síti Facebook a v roce 2009 napadal v inovované verzi rovněž sítě Twitter, MySpace a další. Červ Koobface posílal přátelům z infikovaného počítače zprávy, které lákaly uživatele ke kliknutí například na odkaz na video YouTube spouštějící červa. Některou z variant tohoto nebezpečného červa bylo nakaženo více než 3 miliony počítačů.


Nárůst spamu, největší rozesilatelé

Vedle sociálních sítí využívají útočníci nadále ve velké míře i nevyžádaných e-mailů, prostřednictvím kterých se snaží lidi oklamat ke stažení škodlivého software nebo je přesvědčit k nákupu nějakého zboží, nejčastěji léků. Například trojan Zeus šířil malware prostřednictvím cíleného phishingu a skrytých downloadů, přičemž jeho cílem bylo získat přihlašovací jména a hesla například k online bankovním účtům. V roce 2009 infikoval botnet Zeus po celém světě téměř 4 miliony počítačů.

Podle odhadů společnosti Cisco přitom v roce 2010 vzroste objem spamu o dalších 30 až 40 procent, a to i přesto, že například USA a většina zemí Evropské unie začala ve svých zemích proti počítačům rozesílajícím spam účinně bojovat a vypínat je. Nárůst spamu však s rostoucím přístupem k broadbandu zaznamenávají rozvojové země jako Indie nebo Vietnam. Vůbec největším rozesilatelem spamu byla v roce 2009 Brazílie, která v čele žebříčku vystřídala USA.

Největší rozesilatelé spamu:

Rizika

Cloud computing

Vedle sociálních sítí a spamu zmiňuje bezpečnostní studie Cisco také oblast cloud computingu. Zatímco před deseti lety si firmy neuměly představit, že by jejich citlivá podniková data byla umístěna mimo firemní firewall, dnes se tak s rozvojem cloud computingu a hostovaných služeb běžně děje. Problém zde podle odborníků Cisco nastává ve chvíli, kdy se firmy jen velmi málo nebo vůbec nezajímají o to, kde jsou jejich citlivá data nakonec umístěna a jak dobře jsou zabezpečena.

Našli jste v článku chybu?