V pondělí byl během konference International Supercomputing Conference (Mezinárodní superpočítačová konference) pořádané v německém Hamburku zveřejněn aktuální seznam TOP500 nejvýkonnějších světových počítačů. Na první příčku s poměrně vysokým náskokem dosáhly opět Spojené státy, konkrétně společnost IBM se svým clusterem pojmenovaným jako Sequoia, který dosahuje obrovského výkonu 16,32 PFLOPS. Jinak řečeno, počítač je schopen provést více než 16 trilionů výpočetních operací v plovoucí řádové čárce za vteřinu, tedy 16*10^18 výpočtů.
Seznam TOP500 vydává již od roku 1993 každých 6 měsíců skupina odborníků z několika evropských i amerických univerzit jako přehled pětiset nejvýkonnějších světových systémů. Spojené státy sesadila z trůnu v listopadu 2010 Čína se svým superpočítačem Tianhe-1A, který byl však za půl roku vystřídán japonským systémem K computer od Toshiby.
Počítač Sequoia vlastní kalifornský výzkumný komplex Lawrence Livermore National Laboratory, který se orientuje na oblast bezpečnosti USA, konkrétně pak na posílení národní obrany, snížení globální hrozby terorismu a zbraní hromadného ničení a další výzkum v zájmu státu. Podle výzkumného institutu může počítač dobře posloužit například v nukleárním programu odboru NNSA (National Nuclear Security Administration) pro výpočty týkající se jaderných zbraní.
Superpočítač Sequoia představuje systém BlueGene/Q společnosti IBM, který běží na OS Linux a je poháněný 1 572 864 procesory Power BQC nesoucími 16 jader s taktem 1,6 GHz. V první desítce žebříčku pak nalezneme další dva americké superpočítače, jeden japonský, dva čínské a čtyři evropské systémy.
Zdroj: Top500.org, LLNL.gov