V ČR řádil bankovní malware Elenoocka, obětí přibývá

Globální analytická síť Threat Sense společnosti Eset zaznamenala v červnu v České republice další vlny útoků, šířících trojského koně typu downloader.


Trojan, popsaný v laboratořích společnosti Eset jako Win32/TrojanDownloader.Elenoocka, představoval koncem června až 40 % ze všech hrozeb, zachycených v Česku. Jeho úkolem je stahovat do napadeného počítače další malware. Elenoocka se šíří v příloze spamových zpráv, které obsahují falešné upozornění banky na údajný dluh. Příloha, maskovaná jako .zip archiv, obsahuje spustitelný .exe soubor.

Spamové kampaně šířící tohoto trojana začaly již v dubnu 2014. Internetoví podvodníci sice nejsou příliš vynalézaví a tyto kampaně mají stále stejnou podobu, ale obětí přesto přibývá. Objevily se první případy, kdy trojan Elenoocka úspěšně nainstaloval do počítače malware, který dokáže krást hesla, předstírat prostředí internetového bankovnictví a přimět uživatele, aby si na mobil nainstaloval údajnou bezpečnostní aplikaci. Výsledkem je příkaz k převodu – typicky jde o částku těsně pod hranicí 200 tisíc korun - který za uživatele zadal a zaslaným kódem potvrdil operátor, najatý zločineckým gangem kdesi na Východě.
Nejfrekventovanější červnovou hrozbou byl v Česku trojan HTML/Fraud. Podobně jako Elenoocka je to hrozba, která je specifická pro ČR.

Globálně nejrozšířenější počítačovou hrozbou je podle Esetu po měsíční přestávce opět červ Win32/Bundpil. Šíří se prostřednictvím přenosných médií a snaží se stahovat ze zadaných adres další malware.Komentáře