V Ostravě vzniká za miliardy největší výpočetní centrum v Česku

Stavba tuzemského supervýpočetního centra IT4Innovations za celkem 1,8 miliardy korun začala v Ostravě. Po jeho dokončení během by mělo být v první stovce světového supecomputingu.


Národní superpočítačové centrum bude stát na ploše 2 180 m2 v areálu Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO). Celková plocha několika pater naplněných IT systémy bude zhruba 6 500 m2. Vznikne tak zázemí pro vědu, výzkum a mnoho oborových aplikací matematických modelů, jaké dosud nemá v tuzemsku obdoby.

Díky modelům vyvinutým pro superpočítač bude mimo jiné možné velmi rychlé a přesné předvídání vývoje složitých systémů, jejichž chování se mění s mnoha proměnnými a s časem. Jsou to třeba velké dopravní uzly nebo i lidský organismus. Výpočty superpočítače mohou posloužit např. i k identifikaci genomů, které jsou příčinou zhoubných nádorů.

Samotný superpočítač vznikne ve dvou etapách. První část, tzv. malý klastr, bude k dispozici už letos na jaře. O dva roky později vznikne konečný velký cluster, tedy superpočítač.Komentáře